Kybertuvallisuuskeskus varoittaa huijausviesteistä Postin nimissä

Juha Kokkonen

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
14 823
Kyberturvallisuuskeskus varoittaa aktiivisesti viimeaikoina esiintyneestä pankkitunnusten kalastelusta Postin nimissä.

Nyt Postin nimissä lähetettävissä viesteissä on käytössä useita eri teemoja. Rikolliset muokkaavat jatkuvasti viestien ulkoasuja, joten viestien kanssa kannattaa aina olla tarkkana,” sanoo Kyberturvallisuuskeskuksen tietoturva-asiantuntija Aino-Maria Väyrynen.

Linkkien kautta avautuvilla kalastelusivuilla on käytetty Postin värejä ja jäljitelmiä Postin omilla sivuillaan käyttämästä kuvituksesta. Tekstiviestien linkkien klikkaaminen johtaa lopulta pankkitunnusten kalasteluun.

Lähettäjätieto on väärennetty samaksi kuin Postin käyttämä lähettäjätieto, josta ilmoitukset saapuneista lähetyksistä tulevat. Tämän vuoksi viesti saattaa päätyä matkapuhelimessa samaan viestiketjuun aiempien oikeiden viestien kanssa. Tämä ei ole tae viestin luotettavuudesta. Kyse on matkapuhelinten ominaisuudesta, jossa viestit jotka näyttävät tulevan samalta lähettäjältä niputetaan yhteen ketjuun.

Lähde: Kyberturvallisuuskeskuksen viikkokatsaus - 12/2023 | Kyberturvallisuuskeskus
 

Statistiikka

Viestiketjuista
286 622
Viestejä
4 923 140
Jäsenet
79 222
Uusin jäsen
duracelbunny

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom