Kokemuksia Aeotecistä kotiautomaatiossa?

Liittynyt
01.11.2020
Viestejä
1 694
Piilaaksossa perustettu ja nykyään Saksassa päämajaansa pitävä Aeotec näyttää aika mielenkiintoiselta kotiautomaatiota pohtivan silmissä. Smart Home Hubissa toimii z-wave, zigbee ja wifi. Antureita ja muita härpäkkeitä on jo mukavasti ja yhteensopivia muiden valmistajien laitteita mainitaan paljon. Mutta onko täällä kellään vielä käytännön kokemuksia siitä miten tuommoinen systeemi toimii?

On varmaan ainakin helpompi saada pystyyn kuin Home Assistant, jossa käyttöönoton kynnys on aika korkea alkaen tarvittavasta hubiraudasta ja konfiguraatiosta.

Yksi etu tässä firmassa on se että valmistaja on EU:ssa ja vieläpä Saksassa, jossa yksityisyyteen suhtaudutaan aika tarkasti.

 
multisensor 6 olisi ostoslistalla, jos johonkin tarjoukseen törmäisi. Integraatio homeassistantiin z-stickillä, josta on seiska versio ulkona.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
291 214
Viestejä
4 980 514
Jäsenet
80 031
Uusin jäsen
arasagi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom