Minulla on maalattu valkoinen peltijulkisivu, josta noki-/leväkalvo on aiemmin lähtenyt hyvin pois auton esipesuaineella + harjalla kuivalta pinnalta. Nyt samalla pesukerralla yksi osa käsiteltiin kuivana ja toinen esikastellulla/märällä pinnalla; märkä alue alkoi levittää likaa sen sijaan että se olisi irronnut, ja kuivumisen jälkeen kyseinen kohta jäi harmaaksi eikä enää puhdistu samalla menetelmällä kuin aiemmin.
Tämän jälkeen on kokeiltu astianpesuainetta, mäntysaippuaa, laimennettua yleispesuainetta sekä mekaanista harjausta ilman tulosta, vaikka muu julkisivu puhdistuu edelleen normaalisti.
Kysymys: mitä todennäköisesti tapahtui tuolle alueelle märkäkäsittelyn seurauksena, ja onko olemassa toimivaa menetelmää pinnan palauttamiseksi ilman vahvoja kemikaaleja tai uudelleenmaalausta?