Kingston ssdnow v300 (120Gt) jäätyilee/häviää

Liittynyt
02.10.2018
Viestejä
625
Ongelmana on siis otsikossa olevan levyn jäätyily, joka estää tiedostojen kopioimisen talteen. Ostin levyä varten ulkoisen usb-kotelon ja levy näkyy hyvin tiedostohallinnassa ja sitä pääsee selaamaan ihan ookoo. Jonkin ajan kuluttua levy kuitenkin jäätyy, häviää näkyvistä ja tulee muutaman minuutin päästä takaisin näkyviin. Olen saanut valtaosan tiedostoista talteen, mutta joidenkin kansioiden kopioiminen näyttää jäädyttävän levyn välittömästi.

Voisikohan firmwaren päivittäminen korjata levyn tuittuilun, vai onko peli menetetty? Jos voisi korjata, niin voikohan sen tehdä levy kiinni ulkoisessa usb-kotelossa, vai pitääkö levy olla kiinni emossa sata-liitännän kautta?
 
Itselläni oli vastaava ongelma yhden 3.5" levyn kanssa, joka jäädytti windowsin aina isompia tiedostoja siirtäessä. Live-linuxilla sain tiedostot kopioitua talteen.

Ehkä tämä auttaisi?
 

Statistiikka

Viestiketjuista
275 725
Viestejä
4 751 677
Jäsenet
77 360
Uusin jäsen
gideon

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom