Keskustelua hybridiautoista

Minusta tuo asteikko ei ole hyvä. Siinä siis pitää käyttäjällä olla etukäteen ymmärrystä akkujen teknologiasta.

Jos mainoksessa kerrotaan epämääräisesti "akku testi näyttää 70%" ja on ihan hyvä, Moinen mainos ei kerro mikä testi, mistä 70%, niin kuluttajan on syytä odottaa että akku on ihan hyvä. Virhe tuotteessa ellei se ole ihan hyvä. (mikä sitten on hyvä....).

Jos mainostetaan SoH arvoa, niin kuluttajalle sirtyy vastuuta selvittää mitä se tarkoittaa. Jonka jälkeen ymmärtää että ei ole mikään yksiselitteinen standarti, eri ilmoitusten luvut ei ole vertailukelpoisia. Joten jos myyjä sanoo että on hyvässä kunnossa, niin myyjä ottaa vastuuta että todellakkin on hyvässä kunnossa.

Tosin elämänkokemuksella keskiverto kuluttaja kyllä kyseenalaista jonkin 70% ilmaisun kuvaamaan hyvää akkua. Oli sitten kyse jäljellä olevasta kapasiteetistä kennoissa, saati akusta, tai jostain monipuolisemmasta.

Kuten joku ketjussa mainitsi niin joillain valmistajilla suunniteltu elinkaari on johonkin 70% nurkille, voi olla ns takuuraja, jos se alittuu niin menee takuuseen. Jos halutaan markkinoida että akun elinkaaresta jäljelle 70%, niin 100 000km rallutulla se tarkoittaa että reilusti yli 200 000km vielä jäljellä.

Lataushybridissä menee vielä hämyisemmaksi jos puhutaan pelkästä akusta, 100 000 ajetulla autolla pitäisi tietää kestääkö akku 1000 sykliä, vai 4000 sykliä ja millä jäännös kapasiteetilla.
 
Astra plugarilla on nyt tullut ajeltua noin 400km ja alun range täyteen ladattuna on pysähtynyt 24km-->42 km.
Onko tosiaan niin että se range näyttää vain 42km vaikka keskiviikkona mitattu akun SOH näytti 93% ja rangen pitäisi olla sen mukaan 59km ja todellisen ehkä siinä 35-40km.
Ajo on ollut normaali taajama-ajoa ja ehkä 5% ajosta on100km/h maantieajoa. Muutaman kerran viikossa lataan akun 100% asti.
Paljon puhutaan nyt arvioidusta rangesta, mutta oletko siis testannut sitä käytännössä? Jos laitat sähköajon päälle, ajat maltillisesti taajamassa, niin paljonko pääset ennen kuin auto siirtyy hybriditilaan ja polttis käynnistyy? Kuten moni on maininnut, se range on vain arvio, joka ainakin Opelilla perustuu pitkälti aiemmin ajettuihin kilometreihin ja kulutukseen. Vaikka itsellänikin lukee taulussa joskus 30km sähkörangea, hyvissä olosuhteissa ajelen helposti yli 50km sähköllä. Kesällä ei 60km tässä 2020 AWD Grandlandissa ole mikään ongelma. Oletko siis testannut, oliko tuo 24km/42km toteutunut range, vai onko tässä ollut kyse pelkästään siitä mitä se auto arvioi ja näyttää mittaristossa?
 
Paljon puhutaan nyt arvioidusta rangesta, mutta oletko siis testannut sitä käytännössä? Jos laitat sähköajon päälle, ajat maltillisesti taajamassa, niin paljonko pääset ennen kuin auto siirtyy hybriditilaan ja polttis käynnistyy? Kuten moni on maininnut, se range on vain arvio, joka ainakin Opelilla perustuu pitkälti aiemmin ajettuihin kilometreihin ja kulutukseen. Vaikka itsellänikin lukee taulussa joskus 30km sähkörangea, hyvissä olosuhteissa ajelen helposti yli 50km sähköllä. Kesällä ei 60km tässä 2020 AWD Grandlandissa ole mikään ongelma. Oletko siis testannut, oliko tuo 24km/42km toteutunut range, vai onko tässä ollut kyse pelkästään siitä mitä se auto arvioi ja näyttää mittaristossa?
Täytyypä testata ajaa pelkällä sähköllä kun seuraavan kerran lataan akun täyteen se km määrä ja sama seuraavan kerran hybriditilassa.
Nyt tuntuu vaan että kun ajan vain hybriditilassa niin se akun varaus hupenee hetkessä. Toki siihen vaikuttaa myös ilmastointi mutta kuitenkin.
Muuten kyllä keskikulutus on mukavan maltillista, tällä hetkellä näyttää 2,5l/100km.
 
Noissa on tosiaan valmistajakohtaisia eroja aika paljon mitä ilmoitellaan. Kia kertoo about sen kilometrimäärän mitä kuvittelee akulla pääsevän (ei koskaan pääse tuohon, ehkä 10-15% päähän). Tuo laskee ajoakun kuluessa, joten siitä voi päätellä jonkin verran akun kulumaa (vaikka Kian akkutesti näyttää 100%). Alunperin tuo Kia taisi näyttää 62km ja nyt 125000km ajettuna 56km. Aivan uutena motarilla pääsi about 114km/h nopeutta myös loivaan ylämäkeen pelkällä sähköllä. En ole nyt testaillut onko tuo raja laskenut, eli vaikuttaako akun kapasiteetin kuluminen saatavilla olevaan tehoon näillä kilometreillä.

Mutta väittäisin että näissäkin akun kuluminen vaikuttaa yleisesti kulutuksen nousemiseen (kuten esim. Toyotan hybrideillä tekee). Tietty autot ovat yksilöitä kun käyttölogiikka on vähän vaihteleva miten missäkin mallissa toimii. Kia kun lämmittää polttiksella ja kulutus on noussut tässä 125km aikana ajotietokoneen mukaan 2,6:ata 3,0 lukemiin. Pidempää matkaa ja motareita ajetaan auto asennolla eli tuossa 80 km ylityksen kohdalla auto sitten vähän nopeuden mukaan säätää käytetäänkö akustoa vai ei ja miten. Riittävästi nopeutta (esim. 118) niin käytttää pääsääntöisesti vain polttista ja esim. 103 saattaa käyttää polttista ja myös akustoa. Mutta tosiaan jos tuota haluaisi tarkkailla niin pitäisi phev ikkuna olla aina auki keskinäytössä (yleensä kartta siinä auki).
 
Viimeksi muokattu:
Nyt tuntuu vaan että kun ajan vain hybriditilassa niin se akun varaus hupenee hetkessä. Toki siihen vaikuttaa myös ilmastointi mutta kuitenkin.
Muuten kyllä keskikulutus on mukavan maltillista, tällä hetkellä näyttää 2,5l/100km.

Näyttää käyttävän reilusti akkua hybriditilassa jos bensaa menee vain 2,5 litraa satasella. Mun hybridi-Astra näyttää tällä hetkellä ajotietokoneella kulutukseksi 4,6 litraa seka-ajossa. En huomannut tarkistaa trippimittaria ennen nollaamista ja laskea paljonko tarkka kulutus oli mittarilla, mutta kilometrejä oli tankkausvälillä jonkin verran yli 500 ja bensaa meni tankkiin 25 litraa niin jonnekin alle vitosen se keskikulutus meni.

Mulla pyörittää monesti polttomoottoria ihan ilmastoinninkin takia kuumalla ja aurinkoisella kelillä, plugari varmaan pyörittelee kompuraa korkeajänniteakusta ja sen varaus sitten laskee.

Mut kannattanee tosiaan tehdä ihan rangetesti niin näkee käytännössä millainen se range on. Laskurit voi ilmoitella välillä mitä sattuu. Ei toi meidän täyssähkö-Mokkan tapakaan kovin järkevä ole kun se näyttää latauksen jälkeen 50% tasoon saakka wltp-rangea ja vasta sen jälkeen jotain realistista arviota.
 
Täytyypä testata ajaa pelkällä sähköllä kun seuraavan kerran lataan akun täyteen se km määrä ja sama seuraavan kerran hybriditilassa.
Nyt tuntuu vaan että kun ajan vain hybriditilassa niin se akun varaus hupenee hetkessä. Toki siihen vaikuttaa myös ilmastointi mutta kuitenkin.
Muuten kyllä keskikulutus on mukavan maltillista, tällä hetkellä näyttää 2,5l/100km.
Miltä kulutus näyttää tyhjällä akulla, onko tullut testattua?
 
Albert osti lataushybridin, mutta ajoi 9 vuotta lataamatta – Näin kävi akulle pistoke hypridi lataamatta 500 tkm.
Semmoista miettinyt että miksei niitä ajoasetuksia voi käyttäjä tallentaa oletusasetuksiksi. Esim tässä olisi auto voinut käynnistyä suoraan hypridiksi ja akun varauksen ylläpito 80 prosenttia.

Minissä sport-ajotilaa pitää akun 50% varaustilassa ja save battery 92%.

Molemmat joutuu valitsemaan joka kerta kun ei muistia noille ole…

Toinen minua ihmetyttänyt asia on tuo SOH. Jos akku on käyttökelvoton niin miksi siitä kerrottaan SOH 62%. Minusta asteikon pitäisi olla käyttäjälle selvempi 0-100% vaikka se lukema sitten tippuisi nopeammin.

Olen samaa mieltä. Tavis ajattelee 80% olevan vielä hyvä, vaikka se tarkoittaa, että akun elinkaaresta on 2/3 jo käytetty.

Aika hyvä saavutus tuo puoli miljoonaa Mitsulle. Auto lienee aivan paalikamaa muuten, tuskin sen hyvityshinta on Hollannissa mitenkään oleellisesti isompi kuin Suomessa, puolet vähemmän ajetuistakin maksetaan vaihdossa ehkä 5k€ jos akun SOH on yli 70%.

Vaihtoakku SOH 70-80% tasolla maksaa enemmän kuin autolla on arvoa.

SOH on kaiketi sama niin autoissa, puhelimissa kuin läppäreissäkin, ja mobiililaitteissa jo joku 80% tarkoittaa että akku on sökönä. En ole ekspertti mutta luulisin tämän asteikon olevan ihan passeli, kun ymmärtää että akun suorituskyky muuttuu tosi paljon ihan jo 90% jälkeen eikä laite kestä enää rasitusta tai huipputehoja samaan tapaan.

Nettiautosta katselin, miten 5v/100tkm ajettujen Q7 phev:n akun kunnot pyörii 80% molemmin puolin.

Minusta tuo asteikko ei ole hyvä. Siinä siis pitää käyttäjällä olla etukäteen ymmärrystä akkujen teknologiasta.

Olen samaa mieltä.
 
Onpa kova kulutus. Oliko tuossa paljonkin 120km/h motarivetoja? 2014 Outlander pääsee nimittäin samaan nollakelissä 90km/h keskinopeudella, ja se on tuulipinta-alaltaan iso auto.
Lyhyttä kauppaan ajoa 1,5km suuntaansa on näyttänyt tuota lukemaa. Maantieajossa abaut 5,5- 6l.
ed: kävin just pienellä lenkillä 25km, osa 80 alueella ja osa taajama ajoa. Toiseen suuntaan 4,8l ja paluumatka 5l keskikulutuksella eli aika normikulutus.
 
Viimeksi muokattu:
1782669985350.png
Toyotan itselataavalla (Auris) näillä säillä taas matalia kulutuksia (ei tuo lukema kyllä kovin tarkka ole). Tuo siis asioilta takaisin päin, menosuuntaan oli juuri yli viisi. Ilmastoinnin pois kytkemällä saisi varmaan paremman, mutta moiseen en lähde.
 
Olen yrittänyt googlettaa paljonko lataus syklejä olisi autojen akuissa jäljellä siinä kohdin kun SOH on 70% niin ei löydy oikein muuta kuin se että "akku on finaalissa hanki uusi". Kuluttaja elektroniikassa 70% Sohissa omien kokemusten perusteella puhutaan alle 50 syklistä ennempää kuin akku "kuolee".

Itse sanoisin että auton akusta on jäljellä alle 10% sykleistä siinä kohdin kun SOH on 70%.
 
Löytyykö jotain lähdettä tälle SOH-asialle? Minä kuulun näihin taviksiin, jotka olettivat SOH:n tarkoittavat kapasiteettia.
 
Sitähän se tarkoittaa mutta se tahtoo kulkea käsikädessä sen kanssa paljonko akulla on tulevaisuutta.
Joudut vääntää rautalangasta. Miten 70% kapasiteetilla olevan akun tulevaisuus on huono? Minun näkökulmasta olen ajanut 8 vuodessa tuon 20-30% pois akun kokonaiskapasiteetista, niin kyllähän sillä voi ajaa aika monta vuotta edelleenkin. Toki ymmärrän lataussyksien kuormittavan pienempää osajoukkoa latauksien yhteudessä, mutta eihän ne nyt samantien romahda tuon 70% kohdalla?
 
Toki ymmärrän lataussyksien kuormittavan pienempää osajoukkoa latauksien yhteudessä, mutta eihän ne nyt samantien romahda tuon 70% kohdalla?
Kuluttaja elektroniikassa se käy niin. Autojen osalta ei oikein löydy tietoa. Rautalangasta vääntäen jos 1000 sykliä on tiputtanut 100%->70% niin 70%->0% on 100 sykliä jäljellä. Ja siinä ei oikein auta moduulien vaihdot kun 100 syklin välein moduuleja tippuu yksi kerrallaan pois pelistä.
 
Olen yrittänyt googlettaa paljonko lataus syklejä olisi autojen akuissa jäljellä siinä kohdin kun SOH on 70% niin ei löydy oikein muuta kuin se että "akku on finaalissa hanki uusi".

En nyt googletellut, mutta muistinvaraisesti joistain artikkellesta, niin SoH (State of health) ei olisi standartia mitä yleisesti noudatetaan, vaan se on varsin villissä käytössä.
Auttavasti suomennettuna kuluttaja vois odottaa sen tarkoittavan montako prosenttia sen nimellisestä suorituskyvystä jäljellä.

Kuluttaja elektroniikassa 70% Sohissa omien kokemusten perusteella puhutaan alle 50 syklistä ennempää kuin akku "kuolee".

Itse sanoisin että auton akusta on jäljellä alle 10% sykleistä siinä kohdin kun SOH on 70%.

Aika tukka yleistys ja puhut kokemus pohjaisesta niin en väitä vastaan, jonkin akku analyysi parin osalta ihan mahdollista.

Kun ollaan auto-osiossa (hybridi) niin ajoakut koostuu enemmän tai vähemmän isosta määrästä moduloita jotka koostuu enemmän tai vähemmän isosta määrästä kennoja. Tuollaiset akut romahtaa lähinnä pienen kennoprosentintakia, jolloin iso merkitys sen akun toteutuksesta, miten se selviää yksittäisistä huonoista kennoista, ja tietenkin isomerkitys miten hyvin suunnittelussa onnistuttu pitämään akkuista, sen kennoista huolta.

Jos mennyt kuvaa nykyistä, niin se tiedetään että jos akkusuunnittelussa onnistuttu, ja laatu ok, niin akkut ei ole romahtaneet , kapasiteetti laskettelee, mutta ei romahda.

Jos jonkin mittauksen akun kertoma SoH kertoo lähinnä akun sisäisen kemian jäljellä olevaa kapasiteettia, niin no se kertoo sen. Valmistajalla voi olla tietoa kuinkapaljon odottaa syklejä kyseiselta akkumallilta, ja jos ei viallisia kennoja/moduleita, niin joku kuva miten kapasiteetti käyrä on suhteessa sykleihin.


Kulutuselektroniikassa, matkapuhelimet, täppärit, läppärit, niin jollain otannalla omassa kuplassa akkut enään vuosiin harvoin kuolee, romahtaa, jos pysyvät kuorien sisällä. Vaihto tulee lähinnä sen takia että kapasiteetti laskee alle käyttötarkoituksen kipurajan.

Ja joku prosentti on sitten niitä missä kennot pursuaa kuorista ulos, jonka yleisyyksissä eroja mallien välillä. Ei pullistuneissakin voi syklejä jäljell kolminmeroinen määrä, jos joku rohjennut käyttää.

Tuontyyppisissä laitteissa voi syklimäärä lisääntyä tasaiseen tahtii kun kapasiteetti 70% -> 50% . Toki jos käyttö jatkuu kuin uutena niin luonollisesti syklejä alkaa kiertyy.



Löytyykö jotain lähdettä tälle SOH-asialle? Minä kuulun näihin taviksiin, jotka olettivat SOH:n tarkoittavat kapasiteettia.

Varsinkin ajoakkujen osalta olisi kuluttajalle iso lisäarvo jos valmistaja kertoisi mitä heidän akun kertoma SoH tarkoittaa, onko heillä jotain turvarajoja, voisin kuvitella että autoissa on jotain riskirajoja jotka varmuuden vuoksi rajoittavat akun käyttöä. vs joku puhelin, läppäri, akku pora, joissa osa antaa käyttää niin pitkään kun ei jotain kriittisiä suojia laukea (lämpö, oikosulku jne)

Sitten on näitä kolmanenosapuolen palveluita jotka tekevät jotain raportteja ja antavat jonkin luvun, ilkeästi voi sanoa että tietävätkö edes itse mitä se tarkoittaa.
 
Kuluttaja elektroniikassa se käy niin.

Jos puhutaan yhden kahden kennon puhelimista/täppäreista, useamman kennon läppäreistä, sähkötyökaluista, niin väitän että jos kennot pysyy kuoriensisällä, ja sisäinen elektroniikka ei katkaise käyttöä, niin kennokapasiteetti niin lähemäpänä tasaistasta syklkulimista kuin romahtamista.
Jos kapasiteetti tippuu nollaan, niin kuullostaa joltain vialta, tai suojaavalta toiminnalta.

Tiedostan kyllä että on malleja, sukupolvia joissa käytös voinut olla hyvin jyrkkää, mutta en siis yleistä.


Autojen osalta ei oikein löydy tietoa. Rautalangasta vääntäen jos 1000 sykliä on tiputtanut 100%->70% niin 70%->0% on 100 sykliä jäljellä. Ja siinä ei oikein auta moduulien vaihdot kun 100 syklin välein moduuleja tippuu yksi kerrallaan pois pelistä.

Akun suunnittelusta, laadusta, kennojen laadusta riippuu isosti. Noin yleistän ajo-akuissa, autota, skuutit jne niin väitä että "loppuunajetussa" akussa on varovaisesti heittäen 70% kennoista käyttökelpoisia , siis syklejä jäljellä vieä paljon, kolminumeroisia määriä.

Akuista on ihan julkaistujakin tutkimuksia ja jossan akku ketjussa niitä linkattukin, ja niiden mukaan kapasiteetti ei romahda. jos toteutus ei aiheuta, tai suunnittelu/valmistusvirheet.

Muistettava että tutkimukset eilisen akuista, kennoista, mikä ei ole tae että tämänpäivän akut, kennot samoin


Edit:
Jos akku osaa täsmä tiputella ongelma kennoja pois, niin sieltä ensin tippuu nimenomaan ne heikkolaatuiset "vialliset" kennot, mikä sitten tiputtaa akun kapasiteettia alussa jyrkemmin, jonka jälkeen sitten lasketallaan tasaisemmin. jos akun huolenpito on kunnossa.
 
Akuista on ihan julkaistujakin tutkimuksia ja jossan akku ketjussa niitä linkattukin, ja niiden mukaan kapasiteetti ei romahda. jos toteutus ei aiheuta, tai suunnittelu/valmistusvirheet.
Löydätkö niistä yhtäkään helposti?

Muistettava että tutkimukset eilisen akuista, kennoista, mikä ei ole tae että tämänpäivän akut, kennot samoin
Tässä ketjussa on aiheena vahvasti eilispäivän autot ja se että uskaltaako niitä ostaa joten vanhan tutkimukset ovat edelleen kuranttia. Sanon hiukan lonkalta että LFP ei ole se paras kemia hybridiin mutta taidan tuoda siinä esiin vain oman tietämättömyyteni.
 
Löydätkö niistä yhtäkään helposti?
Yritin etsiä ketjua, kohtuu vaivalla en löytänyt, vaikka silmissä sumeana on.

Tässä ketjussa on aiheena vahvasti eilispäivän autot ja se että uskaltaako niitä ostaa joten vanhan tutkimukset ovat edelleen kuranttia. Sanon hiukan lonkalta että LFP ei ole se paras kemia hybridiin mutta taidan tuoda siinä esiin vain oman tietämättömyyteni.

Sori seuraa, varmuuden vuoksi korostan sitä että akkujen elikaari, kuoleminen, eriasia kuin niiden akkujen kennojen elinkaari, kuoleminen.

Täyssäköautoissa ihan kaupallista toimintaa missä korjataan akkuja jotka "kuolleet" vain yksittäisten kennojen "takia".
Joko akku sellainen ette osa kennoista joutuu koville, tai ihan vain yksittäisiä huonolaatuisia kennoja, ja itse akku sellainen ettei selviä niiden kanssa.

Eli tullaan siihen mallikohtaiseen juttuun, joissain niitä akkuja menee vaihtoon herkemmin, akkut suunniteltu, toteutettu niin ettei niistä saa alkuunkaan irti koko potenttiaalia, ja tai niihin tulee sellaisia vikoa jotka estää akun käytön. Littyen tuohon SoH lukuun niiden vertailukelpoisuuteen. Hyvä laadukas akku voisi kärjistäen olla hyvä alle 70% "kunnolla", siinä missä huonolaatuinen voi olla huono vaikka 80% "Kunto".

Paljonko syklejä jäljellä, niin varsinkin hybridiketjussa iso prosentti viidestäsadata vs pienempi prosentti tuhansista. Ja onko syklit laskettu akun nettikapaisiteetista, vai brutto. hybrideissä sekin täyssähköä merkitsevämpää.
 
No minun autossa just ennen 100tkm vaan syttyi vikavalo ja akku vaihtoon, vaikka range oli oikein hyvä. Nyt tehdasuusi akku ja juuri mitään eroa ei rangessa huomaa. Mikäköhän SoH sitten oli? Ja onko sillä mitään väliä, jos akku voi tuosta vaan levitä. No ilmeisesti olisi järkevämpää vaihdattaa moduuleita jossain pajalla akkuun, jossa hyvä range, jos takuuta ei enää ole. Muuten koko auto paaliin?
 
No minun autossa just ennen 100tkm vaan syttyi vikavalo ja akku vaihtoon, vaikka range oli oikein hyvä. Nyt tehdasuusi akku ja juuri mitään eroa ei rangessa huomaa. Mikäköhän SoH sitten oli? Ja onko sillä mitään väliä, jos akku voi tuosta vaan levitä. No ilmeisesti olisi järkevämpää vaihdattaa moduuleita jossain pajalla akkuun, jossa hyvä range, jos takuuta ei enää ole. Muuten koko auto paaliin?
Vioittuneessa akkussa voi kennot olla ihan ehjiä, varsinkin jos se ihan varoittamatta kuolee.

Kulutuselektroniikassa oletetun elikaaren alussa hajonneissa akuissa (pieni otos) tyypillisesti ihan muuta vioittunut kuin kennot. Veikkaan että varttien ennen SoH raportti voi olla samanlainen kuin priimassa verokissa.

En väitä etteikö sinun tapauksessa olisi voinnut olla jotain kenno-ongelmaa, sellaiset voi näkyä jossain kuntoraportissa etukäteen, akkujen parametrien välillä voi olla merkittäviä eroja kuinka pienistä poikkeavuukista heitetään pelipoikka.
 
Onpa kova kulutus. Oliko tuossa paljonkin 120km/h motarivetoja? 2014 Outlander pääsee nimittäin samaan nollakelissä 90km/h keskinopeudella, ja se on tuulipinta-alaltaan iso auto.

Kova? Viikko sitten 3500km Lofoottien reissulla Minin kulutus 6,2l/100km. Vuodenvaihteessa +2000km reissu pohjoiseen 8,6l/100km.

Nämä siis maantieajossa. Kaupungissa sitten kesällä 8l molemmin puolin ja talvella 12-19l/100km

Joudut vääntää rautalangasta. Miten 70% kapasiteetilla olevan akun tulevaisuus on huono? Minun näkökulmasta olen ajanut 8 vuodessa tuon 20-30% pois akun kokonaiskapasiteetista, niin kyllähän sillä voi ajaa aika monta vuotta edelleenkin. Toki ymmärrän lataussyksien kuormittavan pienempää osajoukkoa latauksien yhteudessä, mutta eihän ne nyt samantien romahda tuon 70% kohdalla?

Ainakin sellainen reaalimaailman haitta, etteivät autoliikkeet välttämättä ota vaihdossa jos akun kunto lähellä 70%
(Kokkolan autohuolto)
 
Tulee kasa tekoälyä tässä vaiheessa, joten voi olla tai olla olematta. En kuitenkaan käytännön näkökulmasta pysty nielemään väittämää, että autoni akku olisi elinkaarensa päässä SOH:n perusteella. Se, että maksaako autokaupat tällaisesti yksilöstä mitään on toinen asia.

Hybridi (HEV tai PHEV) käyttää akkua aivan eri tavalla kuin puhelin.

Auton BMS:

ei lataa akkua oikeasti 100 %:iin
ei pura sitä oikeasti 0 %:iin
käyttää yleensä vain noin 20–80 % akun todellisesta kapasiteetista (vaihtelee mallista riippuen)

Tästä syystä yhden "autosyklin" aikana kennot kokevat vain osittaisia syklejä.

Esimerkiksi:

10 osittaista 10 % purkua = noin yksi täysi sykli.

Tämän vuoksi auton akku voi kestää helposti useita tuhansia täysiä ekvivalenttisyklejä.

Entä moduulit?

Väite

"70 % jälkeen moduuleja alkaa pudota yksi kerrallaan"

ei sekään ole yleispätevä.

Yleensä moduuli rikkoutuu siksi, että:

yksi kenno alkaa poiketa muista
sisäinen resistanssi kasvaa
kennossa syntyy oikosulku tai vuoto

Tämä ei riipu suoraan siitä, että koko akun kapasiteetti olisi 70 %.

Käytännön esimerkki

Oletetaan:

auto uutena 60 km sähköajoa
8 vuoden jälkeen 42 km (70 % kapasiteetti)

Ei ole mitään syytä olettaa, että vuoden päästä jäljellä olisi enää 10 km.

Todennäköisempää on esimerkiksi:

8 vuotta → 70 %
12 vuotta → 62 %
15 vuotta → 55 %

Tämä riippuu paljon käytöstä, lämpötilasta ja lataustavoista.
 
Tulee kasa tekoälyä tässä vaiheessa, joten voi olla tai olla olematta. En kuitenkaan käytännön näkökulmasta pysty nielemään väittämää, että autoni akku olisi elinkaarensa päässä SOH:n perusteella. Se, että maksaako autokaupat tällaisesti yksilöstä mitään on toinen asia.
Tuosta jäi vähän epäselväksi mistä akusta puhe, mikä sen SOH ja mistä se luku saatu.

Edit, haulla löyty allaoleva postaus, eli ilmeisesti Audi Q7 hybridi.
182k ajettu Audi Q7 ja täydessä latingissa 46km range. Varmaan saisi muutaman extrakilsan siihen lisää, jos ajelisi rauhallisesti maantietä. En epäile etteikö kestäisi auton elinikää, jos vain muuten osat kestävät ajan hammasta.

Noitahan on takaisin kutsuttu mm tulipalovaaran takia ja ilman tarkastusta mielikuva että akun käyttöä olisi parametrein rajattu alkuperäisestä riskejä pienentääkseen.

Se mitä tuon auton ilmoittama SoH kertoo, niin en uskalla sanoa ja olisi vähemän yllättävää että riippuu myös niistä parametreistä. (päivityksistä)
Ja taitaa noita Audejakin olla eri sukupolvia.

Yritän siis sanoa että jos valmistaja/holto ei kerro, niin lueskella käytännön kokemuksia vastaavista verokeista, muistaen nuo takaisinkutsut. (eli voi olla että historia vaikuttaa, miten käytetty eri aikona)
 
Yritän siis sanoa että jos valmistaja/holto ei kerro, niin lueskella käytännön kokemuksia vastaavista verokeista, muistaen nuo takaisinkutsut. (eli voi olla että historia vaikuttaa, miten käytetty eri aikona)
Lisätään vielä se että jos omassa käytössä niin päivitykset kunnossa ja unohtaa mysteeri luvut, käyttövarten.

Paitsi jos lmenee jostain että oman automallin akku kestää huonosti syklejä, niin syklien syntymisen vähentämistä voi arvioida, eli vähemmän sähkönkäyttöä (täyssähköajoa). Jos se akun päivitys on hyötyyn nähden kallista.
 
Tänään latasin auton (Opel Astra Innovation Plus) akun 100%. Näyttää nykyään rangen aina 44km täyteen ladattuna.
Ajoin akun tarkoituksena nollille hybridi tilassa. Matkassa oli taajama-ajoa sekä 80 alueella ajoa niin 58km ajon jälkeen akun varaus oli 0%. Ihan tyytyväinen siihen koska halpaa ajoa muuten, keskikulutus pyörii siinä 2,5l/100km.
 
Onko Kia / Hyundai plug-in Phev ladattavat hybridit 8,9 kw akulla ja 1.6 bensakone tuplalytkimellä luotettavia autoja tekniikaltaan ?

8,9 kw li-on akku näissä taitaa olla takapenkkien alla sisällä, eikä auton pohjassa sään armoilla ?

Vuoden 23-24 Kia Xceed 1,6 GDI Plug-In katsellut.
 
Viimeksi muokattu:
Mitä ulkomaalaisia videoita katsellu, niin huolloista on pidettävä huoli ja öljytikkua on syytä tarkkailla; jos ei viikottain niin kuukausittain ettei käy vajaalla rasvalla.
 
Onko Kia / Hyundai plug-in Phev ladattavat hybridit 8,9 kw akulla ja 1.6 bensakone tuplalytkimellä luotettavia autoja tekniikaltaan ?

8,9 kw li-on akku näissä taitaa olla takapenkkien alla sisällä, eikä auton pohjassa sään arvoilla ?

Vuoden 23-24 Kia Xceed 1,6 GDI Plug-In katsellut.

Itsellä 21 ceediä (farkku) ajellut uudesta ja nyt about 126000km ajettuna. Puhetunnistuksen soitin uusittu takuuseen (puhetunnistusnäppäin ratissa jää pallukka pyörimään ilman reagointia ja navigointi ei ääniopasta) ja mukana tullut schuko latauslaite sammutti itsensä latauksessa itsekseen joten sellaisen sai uuden tilalle. Sähköllä näyttää menevän 56km järjestelmän mukaan eli siinä se 10% lasku alkuperäisestä (joka 62km).

Takapäähän jotain uusittiin molemmille puolille alustaan kun olin saanut ensiasennusrenkaisiin reiät sisäpuolelle tuossa sadantonnin jälkeen. Tarvikeosat eivät olleet yhteensopivia joten Ruotsista tuli viralliset palikat mutta muutaman satasen ne maksoivat yhteensä (ja hintaa tuli tarvikeosiin verrattuna joku 60e enemmän yhteensä, niin ihan sama).

Akusto löytyy ceedissä takakontista (läheltä takapenkkejä) kun siirtää pohjapahvit pois tieltä joten sitä pääsee ihan katselemaan ilman että tarvitsee mitään lähteä irroittelemaan ja joo, sisällä on suojassa ulkomaailmalta. Ottanut omasta kuvankin ja osanumerot saa suoraan sieltä, joten ovokosta hakenut mielenkiinnosta ja hinta ostettuna tonnin molemmin puolin. Jäähdytysilmaa ottaa ainakin kuskin takaa olevan takapenkin alta/kyljestä ritilän läpi.

Sekä latausportti että bensaportti kerran jumittunut eikä suostunut toimimaan. Latauksen puolella oli piuha kiinni. Molempia siis kerran manuaalisesti vivusta vedetty tässä kilometrien aikana ja molemmat sellaisia että homma jatkuu normaalisti tuon jälkeen (eli mitään palikoita ei tarvitse uusia tuon takia). Mitään muuta tuolle ei olekaan tehty ellei laske takalasipyyhkimen säätöä kun jossain vaiheessa valahti pellin puolelle lepoasennossa ja tuota pyyhkimestä säädettiin takaisin ikkunan pinnalle.

Huollossa tietty käytetty sen 15000 välein (plus ylimääräinen alkupään öljynvaihto), joten saahan noissa jonkin verran käydä. Vaihteistoöljyn vaihto löytyy huolto-ohjelmasta, joten ei ikiöljyjä.
 
Viimeksi muokattu:
Millainen riski tällainen V60 T6 on?


Täydellinen merkkiliikehuoltohistoria löytyy ja kun kävin ajelemassa vaikutti oikein hyvältä.

Kertokaas arvon raati suorat sanat upottaako kätensä syvälle paskaan tuon kanssa vai voiko odottaa hyvää yhdessäoloa tulevaisuudessa.
 
Millainen riski tällainen V60 T6 on?


Täydellinen merkkiliikehuoltohistoria löytyy ja kun kävin ajelemassa vaikutti oikein hyvältä.

Kertokaas arvon raati suorat sanat upottaako kätensä syvälle paskaan tuon kanssa vai voiko odottaa hyvää yhdessäoloa tulevaisuudessa.
Edellisen korimallin hybridi Volvoilijana täytyy ikävä kyllä sanoa että vähintään kyynärpäitä myöden... Noissa paukkuu eradit ja akuston moduulit aivan järkyttävää tahtia..
Ja kun Volvon vastaantulot on nykyään tasoa Kiina niin tilanne on se että maksat ruotsalaisesta premiumista ja saat kiinalaista laatua...
 
Edellisen korimallin hybridi Volvoilijana täytyy ikävä kyllä sanoa että vähintään kyynärpäitä myöden... Noissa paukkuu eradit ja akuston moduulit aivan järkyttävää tahtia..
Ja kun Volvon vastaantulot on nykyään tasoa Kiina niin tilanne on se että maksat ruotsalaisesta premiumista ja saat kiinalaista laatua...

Onko nois laatu parantun 2022-> LR päivityksen myötä?
 
Mitä ulkomaalaisia videoita katsellu, niin huolloista on pidettävä huoli ja öljytikkua on syytä tarkkailla; jos ei viikottain niin kuukausittain ettei käy vajaalla rasvalla.
Millä merkillä olisi parempi plugari + tekniikka yleisesti ottaen 25 K käytettyjen hintaluokassa noin 2023 vuosimallin autoissa ?

Syökö vai vuotaako moottori öljyä ?
 
Onko nois laatu parantun 2022-> LR päivityksen myötä?
Mun tietääkseni Eradeissa ainakin, akuista en oo aivan varma. Ainakin noiden vanhempien moduuleissa on jotain valmistusvirhettä joka huomattiin hiljattain, Volvo ajoi uudet tarkemmat softat sisään jonka jälkeen on tyyliin 1/3 autoista odotellut moduulienvaihtoja joko takuun tai artistin piikkiin...
 
Syö, tän vuosikymmenen kalusto tuppaa syömään kaikki kun ekoepäloogisuus on vienyt männänrenkailta kunnon puristuksen seinämästä.

Lähinnä siinä on se ansa, että nykyihminen on äärettömän huoleton autoilija eikä noudata huoltokirjan ohjeita; sitä öljytikkua pitää tarkkailla.
 
Millä merkillä olisi parempi plugari + tekniikka yleisesti ottaen 25 K käytettyjen hintaluokassa noin 2023 vuosimallin autoissa ?

Syökö vai vuotaako moottori öljyä ?

Täällä on ollut prefacelift Ioniq hybrid nyt 190 tkm ja mitään huolto-ohjelman tai kuluvien osien ulkopuolista murhetta ei ole ollut. Saattaa olla että imusarjassa alkaa olla karstaa kun talven kylmäkäynnistyksessä tyhjäkäynnillä käynti aavistuksen epävakaista. Mutta eihän tuo normaalisti lämpimänä käy tyhjäkäyntiä niin aika huomaamaton ominaisuus. Öljyä ei ole syönyt huoltovälillä niin että sitä tikusta näkisi tai joutuisi lisäämään. Ioniq on tehty Koreassa ja Ceedit käsittääkseni Slovakiassa mikäli valmistusmaalle antaa jotain arvoa.

Koeajoin pari vuotta sitten tuollaista Ceed X:ää, mielestäni siisti auto. Ei nuo talvikäytössä pelkällä sähköllä mene. Mutta toisaalta kun sen hyväksyy ja ajaa hybridinä moottorin ja sisätilat lämpimäksi niin menee kuitenkin pienellä ja käyttö pitää myös moottorin terveenä.
 
Toi on vähän nurinkurisesti mielestäni Ceedin ja vastaavien parhaita ominaisuuksia. Alunperin ei varsinaisesti ollut tavoitteena kuin laskea polttoainekuluja. Sitten ajatuksissa kävi vähän aikaa, että eikö tämä voisi käyttää vähemmän polttista ja enemmän sähköä. Nyt kun noita plugaribemareita ja vastaavia koneita on ihmetellyt niin loppujen lopuksi toteutus on aika lailla optimi.

Auto huolehtii, että polttis käy kohtuullisen usein ainakin vähän ja toisaalta kylmillä keleillä ja tilanteissa jossa on kosteutta niin polttis käy. Toisaalta itselläkin koko käyttöajalta (syksyllä tulee viisi vuotta täyteen) kulutus on se 3l/100km koko käyttöajalta.

Sähköajo ja jarrutukset ovat luonnollisia ja mukavia. Pingpongit ovat vielä aika vähissä noilla ikäluokilla. Itsellä kaikki ajoavut päällä ja tuo kaistallapitokin on päivittynyt alkuperöisestä bussipysäkki pelokkaasta tapauksesta rauhalliseksi menijäksi. Ohituksissa sport moodi on paikallaan ja oikeastaan ainoa on jos tapana on paljon vetää peräkärryä pidempiä pätkiä pelkkänä hybridinä niin ei ole siihen mikään optimaalinen kulkija. Muutamat sadat kilsat menevät vielä ihan hyvin jos ei ole kiire, mutta jos on tapana mennä pidempää pätkää +10km nopeusrajoituksella niin ei hyvä näillä kesänopeuksilla. Kyllä sen kanssa varmaan pärjää mutta polttoainekulutus nousee reippaasti (taas, jos vain joskus niin eipä sillä väliä).

22 eteenpäin kartta/softa päivitys otana. Itsellä vain usb päivitys, mutta hyvin tuo toimii. Kartan nopeusrajoitukset ovat kyllä ihan mitä sattuu joillakin pätkillä ja vaikka tuonne päivitellään ainakin ympyröitä yms. niin nopeusrajoitukset korjataan selkeästi vaihtelevammin. Toisaalta voihan sitä käyttää vaikka Android autoa ja komentaa auton ratin puhenappulasta vaikka geminiä jos niin haluaa.
 
Viimeksi muokattu:
Toi on vähän nurinkurisesti mielestäni Ceedin ja vastaavien parhaita ominaisuuksia. Alunperin ei varsinaisesti ollut tavoitteena kuin laskea polttoainekuluja. Sitten ajatuksissa kävi vähän aikaa, että eikö tämä voisi käyttää vähemmän polttista ja enemmän sähköä. Nyt kun noita plugaribemareita ja vastaavia koneita on ihmetellyt niin loppujen lopuksi toteutus on aika lailla optimi.

Auto huolehtii, että polttis käy kohtuullisen usein ainakin vähän ja toisaalta kylmillä keleillä ja tilanteissa jossa on kosteutta niin polttis käy. Toisaalta itselläkin koko käyttöajalta (syksyllä tulee viisi vuotta täyteen) kulutus on se 3l/100km koko käyttöajalta.

Sähköajo ja jarrutukset ovat luonnollisia ja mukavia. Pingpongit ovat vielä aika vähissä noilla ikäluokilla. Itsellä kaikki ajoavut päällä ja tuo kaistallapitokin on päivittynyt alkuperöisestä bussipysäkki pelokkaasta tapauksesta rauhalliseksi menijäksi. Ohituksissa sport moodi on paikallaan ja oikeastaan ainoa on jos tapana on paljon vetää peräkärryä pidempiä pätkiä pelkkänä hybridinä niin ei ole siihen mikään optimaalinen kulkija. Muutamat sadat kilsat menevät vielä ihan hyvin jos ei ole kiire, mutta jos on tapana mennä pidempää pätkää +10km nopeusrajoituksella niin ei hyvä näillä kesänopeuksilla. Kyllä sen kanssa varmaan pärjää mutta polttoainekulutus nousee reippaasti (taas, jos vain joskus niin eipä sillä väliä).

22 eteenpäin kartta/softa päivitys otana. Itsellä vain usb päivitys, mutta hyvin tuo toimii. Kartan nopeusrajoitukset ovat kyllä ihan mitä sattuu joillakin pätkillä ja vaikka tuonne päivitellään ainakin ympyröitä yms. niin nopeusrajoitukset korjataan selkeästi vaihtelevammin. Toisaalta voihan sitä käyttää vaikka Android autoa ja komentaa auton ratin puhenappulasta vaikka geminiä jos niin haluaa.

Enpä tiedä huolehtiiko auto siitä, että moottori lämpenee riittävästi:

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://youtu.be/5bnFuxKSx6I
 
Mun tietääkseni Eradeissa ainakin, akuista en oo aivan varma. Ainakin noiden vanhempien moduuleissa on jotain valmistusvirhettä joka huomattiin hiljattain, Volvo ajoi uudet tarkemmat softat sisään jonka jälkeen on tyyliin 1/3 autoista odotellut moduulienvaihtoja joko takuun tai artistin piikkiin...

Volvo onneksi pidensi 2022-> eteenpäin mallien akkujen takuun 8v/160tkm.
 
Enpä tiedä huolehtiiko auto siitä, että moottori lämpenee riittävästi:

No ei sitä tiedä varmaan kukaan. Ceedin kohdalla en ole aiemmin tuosta ongelmasta kuullut ja toki Kia on jotain päivityksiä moottorinohjaukseen tehnyt jolla ovat saattaneet tuohon jollain tavalla puuttua. Itse olen laskenut akun kulumaan tuon alkuperäisesti 2.6l kulutuksesta nousun tähän nykyiseen 3l, mutta voihan kyse olla siitäkin että auto ajaa moottorin nykyään lämpöisemmäksi kuin ennen.

Mitään sanomista ei ainakaan tuosta paikalliselta huoltamolta ole tullut itselleni öljystä.
 
Haulla ei löytynyt mitään kovin tuoreita viestejä.

Kyselisin kokemuksia Audi A6 plugin hybridistä 2023-> tuolla isommalla akulla.
Löytyykö jotain kommenttia keltään?

Onko pommi jne? :)

Kävin yhtä koeajamassa ja vaikutti ihan hyvältä kyllä ja hinnat ei pahoja tuossa 2023 about 50000 - 70000km

Ainoa miinus toki tuo takatilan mataluus..
 
Yaris hybridin 12v akku kesti 2kk ja sovellus ilmoitti jännitteen laskusta. Pikahuoltoon ja hetken päästä "joo vaihdettiin sinne uusi"

Pikaisella haulla ei tainnut olla ensimmäinen alkuperäinen akku joka vaihdetaan. 😅. No saa nähdä miten tämä uusi kestää. Pisteet siitä että helppo ja nopea juttu.
 
182k ajettu Audi Q7 ja täydessä latingissa 46km range. Varmaan saisi muutaman extrakilsan siihen lisää, jos ajelisi rauhallisesti maantietä. En epäile etteikö kestäisi auton elinikää, jos vain muuten osat kestävät ajan hammasta.
Tuli ajeltua kesälomalla sopivan mittainen pätkä 60-80km/h rekan perässä ACC päälle ja määränpäässä latauksen jälkeen näytti rangeksi 56km. Mitä lienee SOH tällä hetkellä, mutta ei se 100% ole. Pitäisi jaksaa tehdä vielä toinen testiajo, jossa sitten katsotaan, että kulkeeko se tuon rangen lupaaman kilometrimäärän. Muistaakseni ko. auton markkinointimateriaaleissa oli 54km max range.
 
Tuossa on hyvä pätkä tuosta uudesta RAV4:sta. Parasta saatavilla olevaa Hybriditekniikkaa, jos haluaa just hybridin jostain syystä allensa ottaa. Kaverin mielestä monet asiat on selkeästi jo " Next level ", eikä pelkkää parannusta.
Oma RAV4 Executive menikin just lauantaina "Rakennetaan" vaiheeseen ja varmistui, että auto yleensäkään päätyi tähän tämän vuoden toimituksiin. Kohtuullista autokuumetta alkoi pukata ja toimitusta alustavasti luvattu 28.9. auto alle. Maaliskuun 19 päivä tilattu ja kuun lopussa oli varattuna 400 autoa n 800 auton ensikiintiöstä, joten kyllä hybridejä vieläkin jotku haluaa ajella.
Kohtuu paljon kyllä tullut muutoksia tuohon ja esim Webaston tarve alkaa olla kohtuu kyseenalaista enää.
Piti oikein käydä 2WD versiota koeajamassa ja oli kyllä erinomaisen miellyttävä muutoin, mutta tehoa vähän vajaaksi nykyiseen tottuneena. Kyllähän silläkin pärjäisi ihan erinomaisesti, mutten ymmärrä kyllä, että kuka haikailisi enää tavallista itselataavaa jos hinta sama.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=fCrPArURAbk&t=5s
 
EI tuossa uutisessa kyllä mitään hybriditekniikasta ollut.
Nimenomaan siitähän tuolla puhuttiin, hybriditekniikan hyötysuhteesta.

Toki en vetäisi yhtäläisyysmerkkejä ”suurin ilmoitettu hyötysuhde” ja ”paras hybriditekniikka” saati ”paras hybridiauto” välille.

Ei se Toyotan maine hyvrideissä perustu vaan siihen mikä ilmoitettu kulutus on.
 
EI tuossa uutisessa kyllä mitään hybriditekniikasta ollut.
Linkki voi kuolla, niin poimitaan pari juttua talteen.
Juttu perustu asia.nikkei.com (en , €) juttuun.

Lainaus aiemmasta Kauppalehden linkistä
Suomeen juuri saapuva Chery-konserni on esitellyt uuden Tiggo 9 -mallin yhteydessä ”Kunpeng Tianqing” -hybridijärjestelmän, jonka moottorin terminen hyötysuhde on 48,57 prosenttia. Tämä on autoalan korkein julkisesti ilmoitettu lukema.
Geely samoilla kokonais prosenteilla.

Toyota on vahva koko voimalinjan osalta, ettei noista vielä voi päätellä että matka sujuisi nuukemmin. perus hybridien lisäksi(* lataus ja sarja hybridit noilla miellessä(kantaman pidennys)


(*
No tuosa KL jutusta on nyt voi olla varma että millaisiin hybrideihin, Sherryn osalta kyllä selkeästi sähköauton kantaman pidentämiseen.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
311 228
Viestejä
5 284 249
Jäsenet
84 001
Uusin jäsen
spalojar

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom