Ehkä kun on itse rikas, niin harmittaa nähdä köyhien valittavan pikkuvahingoista?Liian halpaa. Ei saa vituttaa? Vai mikä pointti oli tuoda esiin, että on sitä kalliimpiaki asioita?![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ehkä kun on itse rikas, niin harmittaa nähdä köyhien valittavan pikkuvahingoista?Liian halpaa. Ei saa vituttaa? Vai mikä pointti oli tuoda esiin, että on sitä kalliimpiaki asioita?![]()
Haeskelin teinin pöydän alle laatikostoa. Sain ihan hyvän aika edullisesti vrt. yleinen hintataso. Se oli kuitenkin väärän värinen ja tiesin sen jo tilatessa. Ei muuta kuin rautakauppaan pohjamaalin ja pintamaalin ostoon. Jos olisin tiennyt, kuinka hemmetisti maali maksaa, niin olisin suoraan ostanut oikean värisen. Maalin kanssa laatikoston hinta on sama kuin muuallakin, paitsi että mulla on vielä työ edessä hioa, maalata ja vielä 2x maalata se. Olisin tietysti voinut tarkistaa maalin hinnan etukäteen, mutta ei se 20v sitten ollut puoltakaan nykyhinnoista kun viimeksi pensseliin tartuin. Noh, virheistähän sitä oppii..
Itseasiassa DC-Fix tuntuu olevan yllättävänkin kestävää. Itselläni on ollut sellaisella päällytstetty työpiste kotona jo korona-ajoista asti ja nyt vasta alkaa pinta kulumaan puhki.Maalit eivät tosiaan ole mitenkään halpoja, 1/3 - 1/2 litran purkki laadukasta maalia voi maksaa kolmekin kymppiä, ja laadukkaat siveltimet tai telat sitten vielä 5-10€ kappale. Muutenkin ymmärrän tuon tuskan hyvin, tykkään nikkaroida kaikenlaista, mutta moni projekti jää pitkäksi aikaa odottamaan viimeistelyä ja pintakäsittelyä, kun se on vain aina yhtä hankalan tuntuista hommaa. Hionnasta tulee reilusti pölyä ja ilman kunnon pölynpoistoa se on hyvin sotkuista hommaa. Sitten maalaukseen pitää olla pölytön tila ja vielä mahdolliset välihionnat maali/lakkakerrosten välillä.
DC fix tai vastaava muovikalvo on houkutteleva vaihtoehto, jos värinvaihtoa kaipaavat pinnat ovat suht isoja ja tasaisia, eivätkä tule kovan kulutuksen alle.
Itsellä lipsunut ehkä vähän samaan. Toisaalta toisilla on sitten todella velvollisuuksien täyttämä elämä, on muija, lapset, lemmikit, autot, talot jne mistä kaikista vastuussa/saa huolehtia. Toisaalta saa tarpeellisuuden tunteita, "kasvaa ihmisenä" (tai kadottaa itsensä arjen pyöritykseen, miten sen haluaa nähdä). Toisaalta ei pitäisi esim. toisten ihmisten varaan rakentaa omaa tyytyväisyyttä elämään tai näin sitä sanotaan.Viimeiset 10v ollut joka päivä samanlainen. Töihin, koneelle, nukkumaan, töihin, koneelle, nukkumaan. Alkaa tässä jo harkitsemaan töissäkäynnin lopettamista kun se ei anna mitään vaan vie aikaa noilta kahdelta muulta. Jos saan kämpän myytyä niin velattomana on sitten jo todella suuri houkutus luovuttaa.
Niin. Onhan se loogisesti pääteltävissä, että mikäli onnellisuutensa ehdollistaa mihin tahansa, niin se on huono asia riippumatta siitä, täyttyykö ehdot juuri nyt. Jos ei täyty, ei voi olla onnellinen, jos täyttyy, niin kokemusta värittää pelko siitä, että ehdot eivät mahdollisesti seuraavassa hetkessä täyty.Toisaalta ei pitäisi esim. toisten ihmisten varaan rakentaa omaa tyytyväisyyttä elämään tai näin sitä sanotaan.
Toisaalta vähän ihme tyyppi sellainen, ehkä hieman "pimahtanut", joka "tyhjästä" on tyytyväinen siis riippumatta mitä sulla on elämässä että en sitten tiedä. Se ajattelu että "voisi olla huonomminkin" kantaa vaan tietyn matkaa. Mutta ei näihin kai ole mitään "oikeita" vastauksia, jokaisen pitää nämä itse ratkaista kohdallaan.Niin. Onhan se loogisesti pääteltävissä, että mikäli onnellisuutensa ehdollistaa mihin tahansa, niin se on huono asia riippumatta siitä, täyttyykö ehdot juuri nyt. Jos ei täyty, ei voi olla onnellinen, jos täyttyy, niin kokemusta värittää pelko siitä, että ehdot eivät mahdollisesti seuraavassa hetkessä täyty.
Taas näitä mun loistoideoita....... Ala jumpata koneen tuuletusta kuntoon keskellä yötä ja huomaa asentaessa ettei noi menekään niille aiotulle paikalle....
Kiroile omaa typeryyttä ja lätkäise tuulettimet vaan kattoon ja jupise kiukkuisena...
Eli joo, Phanteks M25-120 Gen2 Reverse D-RGB - Triple Pack, 120mm PWM-laitetuuletinsarja, valkoinen - 36,90€
Noissa onkin päissä tuollainen saakelin liitoskolonen joka siis jää koholleen eikä noi siis mahdu tuohon eteen minne ajattelin noita niin olkoot nyt sitten katossa ottamassa ilmaa sisään.
![]()
Tuossa aivan vasemmassa reunassa näkyy tuo kolonen jolla siit tarkoitus linkittää tuulettimet toisiinsa....
Istuin tän jälkeen pahimman kiukutuksen mentyä ohi miettimään ja tajusin että hetkinen.... äijällä on autossa työkalupakki jossa on HOHTIMET!!!! Saankohan hohtimilla jyrsittyä noi pikkupalaset ton tuulettimen rungon kanssa samaan tasoon jolloin se mahtus...
Eikun kokeilemaan, varovasti nirs nirs nirs... JA SE MAHTUU!!!!
Takuuhan tolta setiltä meni tuossa pikkusessa tuhotyössä mutta se ei haittaa.
Note to self, jatkossa odota helvettivie aamuun näitten päähänpistojes kans
Toisaalta, vois tää olla ihan hyväkin päivä kun onnistuin tässäkinVaikka helvetillistä säheltämistä tää kieltämättä oli niinku aika moni muukin asia miinkä saan päähäni aamuyöstä kun on vaan liikaa virtaa.... Saakelin adhd.... Tietäjät tietää
![]()
Ei ole "oikeita vastauksia" muuta kuin päämäärän kannalta. Jos tavoite on olla tyytyväinen tai onnellinen, eri vastaukset ovat sen kannalta selkeästi oikeita ja toiset vääriä. Jos tavoite on välttää olemasta "ihme tyyppi" tai "pimahtanut", oman onnellisuutensa kustannuksella, on sitten selkeästi eri vastaukset oikeita. Jokaisen pitää ne omat tavoitteensa toki miettiä.Toisaalta vähän ihme tyyppi sellainen, ehkä hieman "pimahtanut", joka "tyhjästä" on tyytyväinen siis riippumatta mitä sulla on elämässä että en sitten tiedä. Se ajattelu että "voisi olla huonomminkin" kantaa vaan tietyn matkaa. Mutta ei näihin kai ole mitään "oikeita" vastauksia, jokaisen pitää nämä itse ratkaista kohdallaan.
Toki saa. Ja jaan ihan samanlaisen mielenlaadun. Jopa unien jälkeen olisin pystynyt piirtämään mökin pohjapiirrustuksen, kun niin tarkasti oli mielessä herättyäkin.Kiitos RB... Kai saan kutsuu sua tol nimel...?
Ja mikä vittu siinäkin oikeest on et nää helvetin kuningasideat tulee aina sillon kun oot yrittämässä nukkumaanmenoa....?
On ollut varmaan mukavaa opiskeluaikaa.Joskus opiskellessa asuin vanhassa kerrostalossa, oli kylläkin äärimmäisen masentava murju. Taloon muutti jotain afrikkalaisia/muuta epäsiistiä porukkaa. Yhtenä päivänä jotain ihme ötököitä ilmestyi seinille. Tapoin niitä, mutta aina niitä ilmestyi. Sitten ruuvasin astiankuivauskaapin irti seinästä. Ja meinasin saada shokin, koko seinä täynnä näitä ötököitä. Samantein sanoin kämpän irti, vein pöydät ja tuolit roskiin. Ja muutin autoon asumaan loppuopiskelun ajaksi. Odotin kylläkin uutta kämppää, mutta hylkäsin kaikki kandidaatit. Ei vaan pystynyt asumaan betonikuutiossa kaupungissa. Sitä et tiedä mitä porukkaa asuu samassa talossa. Joku voi asua vaikka omassa paskassaan ja sieltä leviää kaikenmaailman ötököitä koko taloon.
Yllättävän hyvin saa tehtävät tehtyä auton penkillä läppärillä. Nukkuminen on pikkuisen hankalaa. Oli onneksi farkku autona siihen aikaan. Nuorena sitä pystyy, Oli oma paikka yliopiston parkkiksella.