• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Israel, Jerusalem, palestiinalaiset ja kumppanit

No ihan suora suomennos termistä killed. Alkuperäisen järjestön tiedotteen otsikko: "CPJ undertakes review of its documentation of journalists killed in Israel-Gaza war since 2023".

Eipä ne toimittajat Gazassa taida ihan vanhuuteen tai tauteihinkaan sadoittain kuolla. Eri asia tietenkin se, että onko tuo erityistesti toimittajiin kohdistettua toimintaa vai vaan yleistä välinpitämättömyyttä sivullisista uhreista. Lopputuloksena kuitenkin Gazassa on kuollut enemmän toimittajia, kuin missään muussa konfliktissa modernin historian aikana.

Tuolta linkin takaa olevan julkaisun tiivistelmästä:


Sinänsä täytyy kyllä todeta, että hyvä nosto WanhaMurolta. Alleviivaa sitä, että tuo Committee to Protect Journalists aktiivisesti poistaa noista tilastoista kaikki valetoimittajat, jolloin heidän lukemiaan voi pitää heti vähän luotettavampana.
Se on tosiaan hyvä, että edes luvut oikaistaan mutta aina kun puhutaan Gazassa kuolleista toimittajista, oletus on että ihan kaikki varmasti ovat toimittajia ja juuri Israel on tappanut heidät, kaikki vastuu turvallisuudesta on Israelin ja Hamas ei koskaan tapa toimittajaa. En ihan osta.

Kuinkahan monta "uutista" tuokin porukka ehti lähettää maailmalle, jotka nyt kiertävät "todistettuina" tosiasioina, juutalaisten sotarikoksina pridesossujen ja muiden antiseminiittien keskuudessa.

Meinaatko, että lukemat olisi valheellisia, ja nuo järjestön nimeämät tapetut toimittajat olisivatkin oikeasti elossa jossain päin maailmaa?
Näitäkin tapauksia näköjään on.
 
Näistä toimittajistahan on jo muutaman kerran keskusteltu. Jostain syystä edelliset keskustelut unohdetaan, tai niitä ei ole luettu.

Moni kuoli, oli toimittaja tai ei, kun ei uskonut, että Israel pommittaa sinne, minne Israel oli kertonut pommittavansa Hamasia.

Kuolivatko sitten Israelin pommitukseen, vai Hamasin ansoittamiin rakennuksiin, niin sitä ei tarina kerro.
 
Olisi mielenkiintoista tietä, kuinka monta sataa/tuhatta toimittajaa Hamasilla korjaan gazalaisilla on kaiken kaikkiaan, jos jo 200 on tapettu.
Kaikkia tuskin on kuitenkaan tapettu.
Taitaa Gazan jokaisessa korttelissa olla toimittaja tai pari. Vähemmällähän tuskin pärjätään.
 
Eipä nuo poistot nyt kovin paljoa sitä määrää vähentäneet tai oikein muuta tilannetta siitä, että Gazassa tapetaan enemmän toimittajia, kuin missään muualla konfliktialueella.
Eivät ehkä vähentäneet koska kyseinen järjestö poistaa nimen vasta jos pystytään jotenkin aukottomasti todistamaan ettei hän ollut toimittaja:

"CPJ kertoo poistavansa kaikkien maiden ja konfliktien kohdalla tietokannastaan nimiä, jos myöhemmät todisteet osoittavat, etteivät henkilöt olleet toimittajia tai muita mediatyöntekijöitä. Lisäksi nimi poistetaan, jos henkilöt eivät toimineet aktiivisesti näissä tehtävissä kuollessaan tai osallistuivat taisteluun."

Ties kuinka moni jäljelläolevista "toimittajista" on oikeasti toimittajia. Vähän sama kuinka Hamas ei erittele kuinka moni kuollut gazalainen on Hamasin jäsen tai taistelija, joten joku voisi kuvitella että kaikki kuolleet ovat siviileitä.
 
Eivät ehkä vähentäneet koska kyseinen järjestö poistaa nimen vasta jos pystytään jotenkin aukottomasti todistamaan ettei hän ollut toimittaja:
Ainakin järjestön omien sivujen perusteella vaikuttaisi pikemminkin siltä, että listalle pääsee vain, jos on selviä todisteita siitä, että kuollut on ollut toimittaja, ja kuollut nimenomaan toimittajan työtä tehdessään tai sen seurauksena. Ja jos on vahvoja viitteitä että tämä ei pidä paikkaansa, niin joko tiputetaan varmuustasoa tai aktiivisesti poistetaan listalta.

CPJ categorizes killings as “Confirmed as work-related” when there is credible, verifiable evidence that the death was related to the individual’s work as a journalist or media worker.

“Confirmed as work-related” killings are further classified as:

  • “Crossfire,” which CPJ defines as a killing on a battlefield or in a military context;
  • “Dangerous Assignment,” which CPJ defines as a killing while covering a demonstration, riot, clash between rival groups, mob situation, etc.; this includes assignments (including travel to and from reporting) that are not expected to entail physical risk but turn violent unexpectedly;
  • “Murder,” which CPJ defines as a targeted killing, whether premeditated or spontaneous, in direct reprisal for the journalist’s work. This classification should not be taken to suggest that any of the other killings recorded in our database are considered lawful, but rather that CPJ has not been able to determine whether that individual was killed in direct reprisal for journalism.
  • “Unknown,” when preliminary information supports multiple classifications while CPJ continues to investigate.
The classification process involves careful evaluation and reevaluation of available information from multiple sources, including family, colleagues, media reports, civil society, and government or independent investigations. Classifications may be changed as additional information becomes known.

“Suspected as work-related” killings are those where CPJ suspects a link to journalism, but lacks sufficient proof or where the circumstances remain unclear. CPJ continues to investigate these cases to determine if the killing was work-related.
Siellä järjestön tietokannassa on ihan jokainen tapaus listattu nimen ja organisaation kera, ja jokaisesta tapauksesta löytyy oma tarkempi kuvaus lähteineen.

Eli jos tuntuu, että siellä on joku listattu väärin perustein, niin ei muuta kuin vinkkaamaan CPJ:lle. Olen melkoisen varma, että korjaavat tilastoa, jos on perusteita osoittaa heidän olleen väärässä.

Ovat kuitenkin tehneet tuota tilastointia globaalisti vuodesta 1981 lähtien ja kaikissa muissakin konflikteissa kuin vain Gazassa, eikä tuolla tilastoinnilla ole oikein arvoa, elleivät pyri noudattamaan yhdenmukaista kategorisointia ja keräysmetodologiaa joka konfliktissa.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
311 229
Viestejä
5 284 297
Jäsenet
84 001
Uusin jäsen
spalojar

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom