IPv6 Suomessa

Kahdella tuttavalla on joku valokuitu. Kummallakaan ei ipv6:tta. Toisella ilmeisesti se valokuituboksi on niin vanha ettei se osaa tai ole enabloitu. Toisella on uudempi liittymä, en tiedä miksi siellä ei ole.

Lisäksi on joitakin, joilla on työpaikan maksama nettiliittymä ja ehkä työpaikan omistama tietokone kotona etätyökoneena. Ainakin kahdella ei ole ipv6:tta. Työpaikan tietoturva-hemmot ovat ehkä päättäneet disabloida sen varmuuden vuoksi .. arvelen tietämättä.

Ilmeisesti kaikissa 4G,5G puhelinliittymissä on prefix /64 joka on hankala joissakin tapauksissa ja Traficomin suosituksen vastainen (?). Traficom suosittelee operaattoreita jakamaan /56 prefixin kotikäyttäjille. Lisäksi kun mitään sanktiota ei ole luvassa, niin operaattorit varmaankin jatkaa /64 jakamista maailman loppuun saakka.

Traficomin ja yleiseurooppalaisten RIPE-linjausten mukaan operaattoreiden suositellaan jakavan kuluttajaliittymille vähintään /56-verkon. Tämä mahdollistaa liittymälle 256 erillistä /64-aliverkkoa, mikä riittää mainiosti esimerkiksi kodin eri verkkojen (IoT, vierasverkko, pääverkko) erotteluun toisistaan. [1, 2, 3]
 
Ilmeisesti kaikissa 4G,5G puhelinliittymissä on prefix /64 joka on hankala joissakin tapauksissa ja Traficomin suosituksen vastainen
RIPE-690-suosituksessa puhelinliittymille voi jakaa /64-aliverkon, kun taas mobiilireitittimille on voimassa suuremman aliverkon suositus:
There is a clear exception to the rule described above when assigning prefixes in a cellular network. In this case, a /64 will need to be provided for each PDP context for cellular phones, whereas for LTE modems/routers, i.e. in the case of broadband by means of cellular access, it will still be necessary to choose a /48 or /56 in accordance with the aforementioned considerations.
 
Aikaa on taas pieni tovi vierähtänyt, tarkoittaako tämä nyt sitä, että IPv6:n pitäisi toimia kaikkialla jo, ainakin kuluttajaliittymissä?
Kevään jälkeen ei julkisuudessa ole ollut mitään isoja muutoksia. Eli ei toimi kaikissa liittymissä. Nekin liittymätyypit mihin keväällä alkoi tukea tulla, ovat vielä vaiheessa.

Ilmeisesti toimivuus on parantunut, tai sitten ongelmista raportointin on vähentynyt, ongemista kärsineet käyttäjät ruksineet IPv6 pois.

Google Suomen kohdalla taitaa olla noin 50%, en muista oliko tuo Googlen palveluiden IPv6 käyttäjistä, siis mietin sitä että varsinkin kiinteissä yhteyksissä osa ei ole ottanut käyttöön vaikka liitymä tukisi. Moobilissa meillä vedetään mobiili yhteydellä ja nyky vehkeissä IPv6 ei vaadi käyttäjältä toimia ja niissä se toimii suht ok. ja meillä mobiilikäyttöaste iso, eli siellä ilmeisesti yhdellä suurella edelleen puuttuu tuki.

Suomessa toki sekin vaikuttaa että käytännössä kaikki kuluttaja massa palvelut toimii IPv4 lla, eli paine IPv6lle on vähäisempi.
 
Viimeksi muokattu:
Mitään tietoa milloin Lounea ottaisi kuidussa käyttöön IPv6?
On käytössä, ollut vuosia, mutta en uskalla väittää kuinkapitkään.
Mutta taitaa olla edelleen ns erikseen tilattava palvelu. Ja en väitä etteikö jossain voisi olla ns valokuituliittymiä mihin ei saa. (Loune toimii nettioperaattorina myös muiden kuituverkoissa, alueverkoissa jne)
 
Mitään tietoa milloin Lounea ottaisi kuidussa käyttöön IPv6?
En osaa sanoa mitään koko Lounean verkon puolesta, mutta puolituttu valokuitu-hemmo tilasi sieltä ipv6-lisäpalvelu nimisen ilmaisen lisukkeen, viikko meni tilauksesta toteutukseen, mutta on se sen jälkeen toiminut ja /56 prefix.
 
Ok, harmi kyllä. Olisipa edes /60 tuo pakollinen "minimi".
Puhelinliittymillä ei ehkä niin maatakaatavaa, mutta jos mobiilin yli netti jollekkin puhelinta isommalle verkolle niin ilman muuta se kiinteiden yhteyksien suositusten mukainen tarpeen. Nykyään ei taida toteutua ns lanttomissa kiinteänpaikan liittymissäkään.

Taustalla toki ymmärettäviä syitä, mobiiliissa vasta aika tuoreet standartit miten ne vaativammat IP jaot hoidetaan ja aikansa menee että ne vyöryy tuotantoon. Sinänsä ajatus lukko syntyy siitä että mobiili nimenomaan se mikä sitä IPv6 tarvetta ja käyttöönottoa vauhdittanut ja missä tuke vyöry päätelaitteisiinkin (no Suomessa sielläkin käyttöönotto tahmannut) , no ehkä se myös syy miksi kehittyminen tahmaa.
 
Tässä ainakin mulla on se kyseessä, että 4G-puhelinliittymiä saa välillä hyvin halvalla ja toimivat hyvin reitittimessä. Itse asiassa jo muutamia vuosia on mennyt niin. Jos sieltä tulisi vaikka /60 niin openwrt voisi jakaa sitä parille virtuaalipalvelimellekin, jotka on joskus päällä.
 
Tässä ainakin mulla on se kyseessä, että 4G-puhelinliittymiä saa välillä hyvin halvalla ja toimivat hyvin reitittimessä. Itse asiassa jo muutamia vuosia on mennyt niin. Jos sieltä tulisi vaikka /60 niin openwrt voisi jakaa sitä parille virtuaalipalvelimellekin, jotka on joskus päällä.
Kyllähän tuon /64 avaruudenkin voi sisäverkossa käytännössä jakaa osiin, jos siltä tuntuu, kaikki liikenne täytyy tietysti reitittää, mutta kai sen voi katsoa hinnaksi siitä että yrittää käyttää "väärää" nettiyhteyttä tuollaiseen.
 
Aikaa on taas pieni tovi vierähtänyt, tarkoittaako tämä nyt sitä, että IPv6:n pitäisi toimia kaikkialla jo, ainakin kuluttajaliittymissä?
Ehei. Näyttää että ainakin Telia hinaa IPv6:n kanssa hyvinkin paljon. Onko kenelläkään tietoa aikataulusta tai mitään muutakaan virallisempaa tietoa, millä aikataululla heiltä olisi tukea tulossa erityisesti valokuituliittymiin?

Mikäli IPv6 Capability Metrics sivustoon on luottaminen, niin tällä hetkellä Telian asiakkaista noin 5 % on IPv6:n takana kun taas Elisa ja DNA menee reilusti yli 70 %:ssa.
 
Ehei. Näyttää että ainakin Telia hinaa IPv6:n kanssa hyvinkin paljon. Onko kenelläkään tietoa aikataulusta tai mitään muutakaan virallisempaa tietoa, millä aikataululla heiltä olisi tukea tulossa erityisesti valokuituliittymiin?

Mikäli IPv6 Capability Metrics sivustoon on luottaminen, niin tällä hetkellä Telian asiakkaista noin 5 % on IPv6:n takana kun taas Elisa ja DNA menee reilusti yli 70 %:ssa.
Joo ihmeen kauan telialla menee laajentaa tukea, täällä kyllä ollut ipv6 telian taloyhtiöliittymässä yli 2 vuotta ja telian puh liittymään saa kun vaihtaa apn prointernet
 

Statistiikka

Viestiketjuista
312 967
Viestejä
5 315 459
Jäsenet
84 389
Uusin jäsen
RetKiKimppa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom