Intelin ex-toimitusjohtaja Craig Barrett tylyttää yhtiön hallitusta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kaotik
  • Aloitettu Aloitettu

Kaotik

Banhammer
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
14.10.2016
Viestejä
23 658
Intelin toimitusjohtajana 1998-2005 toiminut Craig Barrett on tylyttänyt Fortune-lehdessä yhtiön hallitusta sen suunnitelmista pilkkoa yritys kahdeksi.

Barrettin mukaan yhtiön hallitukselle pitäisi antaa kenkää ja sen jälkeen palkata Pat Gelsinger takaisin toimitusjohtajaksi, jotta hän pääsisi jatkamaan hyvään alkuun saamaansa teknologista kehitystä, mikä mahdollistaisi onnistuneen kilpailun puolijohdemaailman huipulla jatkossakin.

Hän kehaisee Gelsingerin muun muassa mahdollistaneen kirin 18A-prosessiin, mitä pidetään vastaavan tasoisena TSMC:n kehittyneimmän valmistusprosessin kanssa, sekä saaneen jopa etumatkaa High-NA EUV -laitteiden kanssa. Hän myös muistuttaa, kuinka Intelin alamäkikin on loppuviimein nimenomaan sen hallituksen vastuulla.

Lähde: https://www.tweaktown.com/news/1036...the-board-and-rehire-pat-gelsinger/index.html
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
279 798
Viestejä
4 813 173
Jäsenet
77 979
Uusin jäsen
emlosedo

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom