Intelin ajurit listaavat neljä mahdollista Gen12 eli Xe-erillisnäytönohjainta

Viestiketju alueella 'Uutisia lyhyesti' , aloittaja Kaotik, 29.07.2019.

  1. Kaotik

    Kaotik Banhammer Ylläpidon jäsen

    Viestejä:
    9 236
    Rekisteröitynyt:
    14.10.2016
    Intelin näytönohjainajureista on löydetty viitteitä neljään Xe-erillisnäytönohjaimeen, ainakin olettaen että DG1 ja DG2 ovat lyhenne esimerkiksi "Dedicated Graphics" sanoista. Ajureissa on mainittuna myös lukuisia integroituja malleja, jotka on listattu TGL- eli Tiger Lake -prosessoreiden nimillä.

    Toistaiseksi ei ole tiedossa mihin DG2-mallien perässä olevat numerot viittaavat. Looginen vaihtoehto voisi olla Execution Unitien määrä, mutta mikäli EU-yksiköiden rakenne pysyy nykyisen kaltaisena, tippuu sen selityksen todennäköisyys. Ice Lake -prosessoreiden mukana tulevan Gen11-grafiikkaohjaimen GT2-perusmallissa on jo 64 EU-yksikköä.

    Lähde: Page 119 - Intel Cannonlake, Ice Lake, Tiger Lake & Sapphire Rapid Thread
     
  2. Hannibal

    Hannibal

    Viestejä:
    1 586
    Rekisteröitynyt:
    14.12.2016
    Joku laskeskeli, että tuollainen 512 laskentayksikön verme pesisi helposti 2080ti ohjaimella lattiaa... joten ei se nyt ihan mahdottomalta kuulosta että kyse olisi laskentayksiköistä. Mutta niissä laskuissa olla aika paljon muuttujia joita on hankala ottaa huomioon todellisen graffakortin yhteydessä.
    Mutta jos edes lähelle mentäisiin, niin tilanne voi muuttua todella mielenkiintoiseksi!
    Mutta koska laskentateho ei ole sama kuin pelinopeus, niin useimmille murolaisille ei vielä ole syytä korkata shampanjapulloa.
     
    JuSiZ tykkää tästä.
  3. Kaotik

    Kaotik Banhammer Ylläpidon jäsen

    Viestejä:
    9 236
    Rekisteröitynyt:
    14.10.2016
    Aika hyvin laskettu ennen kuin ensimmäistäkään Gen12-benchiä on olemassa yhtään missään
     
    eba, mRkukov, Lepakomäyrä ja 3 muuta tykkäävät tästä.
  4. hsalonen

    hsalonen

    Viestejä:
    8 208
    Rekisteröitynyt:
    17.10.2016
    Jos on vaan laskettu, että nykyinen iGPU (UHD 630) sisältää 24 EU:ta ja on näin nopea ja sitten laskettu, että 512 samanlaista EU:ta olisi teoriassa näin nopea?
    Ei tuo nyt ole välttämättä täysin oikein, mutta kai siitä suuntaa-antavia lukuja saa..

    Lisäksi tämä Intelin projektihan oli aluksi (Larrabee) GPGPU, eli laskentaan painottuva, niin eikö siinä olisi järkeä, että ainakin laskentavoimaa löytyisi? Jos tämä kilpailee Teslojen, eikä pelivermeiden kanssa?
     
  5. Kaotik

    Kaotik Banhammer Ylläpidon jäsen

    Viestejä:
    9 236
    Rekisteröitynyt:
    14.10.2016
    Ei nuo skaalaudu lineaarisesti eikä kaikkien yksiköiden määrä välttämättä ole lähelläkään samaa per eu puhumattakaan eu ulkopuolisista osista.
    Larrabeen kanssa näillä ei ole yhtään mitään tekemistä millään tasolla, ne oli Knights-sarjan Xeon Phi -vehkeet minkä juuret oli Larrabeessä
     
    Lepakomäyrä tykkää tästä.
  6. Hannibal

    Hannibal

    Viestejä:
    1 586
    Rekisteröitynyt:
    14.12.2016
    Juu eivät skaalaudu suoraan. Niin ne noiden lukujen laskijatkin kertoilivat. Mutta voi niistä jotain suuntaa saada. Jos skaalautuisivat niin amd olisi tehnyt esim polarikseksesta isomman version jossain vaiheessa ;)
    Eli rusinapullaa joutuu nauttimaan näin varhaisten huhujen suhteen, sillä moni poimii noista huhuista ne parhaat puolet. Mutta uskoisin että kyllä noista hyvin saanee irti laskentatehoa ainakin alemmilla kellotaajuuksilla eli yrityskäyttöön sopinevat hyvinkin. Mutta mikä tilanne on sitten kuluttajien käytössä kun pitää piirrellä näytölle kuvia onkin sitten iso kysymysmerkki.
    Mutta kolmas pyörä markkinoillle ei itsessään ole huonompi asia.
     
  7. lazor

    lazor

    Viestejä:
    24
    Rekisteröitynyt:
    02.11.2017
    Intel sanoi kyllä pressi tilaisuudessa että ei edes yritä kilpailla Nvidia huippukorttien kanssa vaan tähtää enemmän perus näytönohjain segmenttiin. Turha siis odottaa mitään 2080ti tappajaa.
     
  8. Kaotik

    Kaotik Banhammer Ylläpidon jäsen

    Viestejä:
    9 236
    Rekisteröitynyt:
    14.10.2016
    Missäs ne näin sanoi? Lisäksi pitää huomioida että nuo on tulossa vasta jossain vaiheessa ensi vuotta, jolloin on ihan eri näyttikset mitä vastaan kilpaillaan
     
  9. FlyingAntero

    FlyingAntero ɑ n d r o i d Tukijäsen Team Android

    Viestejä:
    4 007
    Rekisteröitynyt:
    17.10.2016
    Jos lähdetään oikein kunnolla arvuuttelemaan suorituskykyä, niin periaatteessa Intel XE 512 EU-yksiköllä voisi vastata RTX 2080 Ti korttia ainakin OpenCL testissä. Iris Plus Graphics 950 sai OpenCL testivuodon perusteella 61949 pistettä @1100Mhz ja huhujen mukaan siinä on 64 EU-yksikköä. Jos suorituskyky yksikköä kohden putoaa vaikka puoleen 64->512 hyppäyksen vuoksi (kuten Vegalla), niin Intel XE @1500Mhz (512 EU) suorituskyky vastaisi tosiaan RTX 2080 Ti korttia.

    GPUExecution unitsShading unitsBoost (Mhz)OpenCLSkaalautuvuuskerroin
    UHD Graphics 630241921200256330,111
    Iris Plus Graphics 655483841200529930,115
    Iris Plus Graphics 95064512?1100619490,110
    Intel XE5124096?1500?n. 340000?0,055?
    GPUCompute unitsShading unitsBoost (Mhz)OpenCLSkaalautuvuuskerroin
    RX Vega 885121100340370,060
    RX Vega 11117041240440890,051
    RX Vega M GL2012801011628440,049
    RX Vega M GH2415361190888570,049
    RX Vega 5656358414741639980,031
    RX Vega 6464409615362041680,032
     
  10. Kaotik

    Kaotik Banhammer Ylläpidon jäsen

    Viestejä:
    9 236
    Rekisteröitynyt:
    14.10.2016
    Turhaa tuollaista on arvuutella kun ei tiedetä miten erilainen arkkitehtuuri tuo Xe/Gen12 tulee olemaan vrt nykyiset
     
    Lepakomäyrä tykkää tästä.
  11. FlyingAntero

    FlyingAntero ɑ n d r o i d Tukijäsen Team Android

    Viestejä:
    4 007
    Rekisteröitynyt:
    17.10.2016
    Eihän tuosta mitään elämää suurempaa analyysia saa irti mutta aina voi spekuloida ja ihmetellä. Jos linkkaamani Iris Plus Graphics 950 tulos vastaa suurinpiirtein todellisuutta ja Gen11 skaalautuu kyseisessä testissä samalla tavalla kuin Vega, niin ei parhaimmalta Gen12 kortilta kannata ainakaan vähempää odottaa kuin RTX 2080 Ti.
     
  12. Weega666

    Weega666

    Viestejä:
    435
    Rekisteröitynyt:
    13.12.2016
    Tässähän nyt yritetään tehdä savusta kiinteää...Eli kaikki on täysin auki näiden Intelin näyttisten kanssa ja aika turhaa höpinää saadaan aikaiseksi tulkitsemalla jotain ajujeriden koodeja;) Mutta pari vuotta kun jaksetaan odotella niin saadaan jotain lihaakin luiden ympärille ja voidaan lopettaa arpominen...
     
  13. FlyingAntero

    FlyingAntero ɑ n d r o i d Tukijäsen Team Android

    Viestejä:
    4 007
    Rekisteröitynyt:
    17.10.2016
    Tuskin tässä tarvitsee paria vuotta odotella, kun XE on tulossa jo ensi vuonna.
    [​IMG]
     
    Lepakomäyrä tykkää tästä.
  14. Lepakomäyrä

    Lepakomäyrä

    Viestejä:
    2 767
    Rekisteröitynyt:
    21.08.2018
    Intel varmaan tähtää sinne missä volyymit liikkuu eli 150-400€ haarukkaan.
    Kova homma hypätä uutena mukaan kun joutuu vielä Nvidian 7nm kanssakin kilpasille.

    2080Ti suorituskykyä ei tulla näkemään, vaikka kuinka sitä toivoisinkin niin en mitenkään näe sitä kuitenkaan mahdollisena.
     
  15. Atorox

    Atorox

    Viestejä:
    541
    Rekisteröitynyt:
    18.01.2017
    Ensi vuosi tulee olemaan poikkeuksellisen mielenkiintoinen näytönohjaimen päivittäjille. NVidian seuraavan sukupolven kortit, AMD:n RDNA 2 -pohjaiset kortit, ja vielä Intel Xe siihen päälle. Jospa kilpailu pakottaisi huippukorttien hintatason takaisin alle tuhanteen euroon.
     
  16. Lepakomäyrä

    Lepakomäyrä

    Viestejä:
    2 767
    Rekisteröitynyt:
    21.08.2018
    Ei keskiluokan kilpailu kahinat tiputa nopeimman ohjaimen hintoja, mikäli Amd tai Intel eivät yllä suorituskyvyssä 2080Ti tai " 3080Ti" suorituskykyyn/lähelle sitä niin ei ole mitään perusteluita miksi pitäisi lähteä halvemmalla myymään.
     
  17. Atorox

    Atorox

    Viestejä:
    541
    Rekisteröitynyt:
    18.01.2017
    Enhän minä muuta väittänytkään. Mutta kyllä NVidia tulee minun nähdäkseni olemaan ensi vuonna tiukemmassa kilpailutilanteessa kuin moneen vuoteen. Ainakin mahdollisuus hintojen laskuun on olemassa.
     
  18. zepi

    zepi

    Viestejä:
    4 495
    Rekisteröitynyt:
    17.10.2016
    Kun kerran markkinoita 1500€ näyttiksille on, niin miksi niitä ei valmistettaisi?

    Aina voi tehdä isomman piirin, paremman virransyötön ja tehokkaamman jäähdytyksen -> kalliit näyttikset tuskin katoavat markkinoilta.

    Ei kilpailu ole poistanut S-mersujakaan, vaikka 3-sarjan bemmit pitävät C-mersujen hinnat kurissa.
     
    Lepakomäyrä tykkää tästä.
  19. Lepakomäyrä

    Lepakomäyrä

    Viestejä:
    2 767
    Rekisteröitynyt:
    21.08.2018
    Hintojen lasku toimii molempiin suuntiin ja
    kilpailu vaikuttaa aina positiivisesti hintoihin.
    Kilpailu tilanne saattaa asettaa erityisesti Amd tukalempaan tilanteeseen nyt kun Nvidian lisäksi tulee myös Inteli apajille.

    Ei tietenkään ole Intelilläkään helppoa lähteä kilpasille Nvidian tulevien 7nm kanssa mutta jos keskiluokkaan saa järkevään hintaan hyvää ohjainta niin sillä se peli aukeaa.

    Kyse kuitenkinmerkki uskollisuudestakin että moni Nvidia käyttäjä ei halua ostaa AMD mutta Intelin näytönohjainta pidetään ns "neutraalimpana" vaihtoehtona.
    Nvidian markkinaosuuden kauttahan ne ostajat suurimmaksi osaksi tulee, ja mutuilen että suurempi osa Nvidia käyttäjistä ostaa mieluummin Inteliä kuin Amd.tä

    Mutta nämä +1000e kortit kuitenkin on jäädäkseen eikä ne poistu minnekkään koska näillä on omat markkinansa.(muut ostakoot halvempaa ja jättäköön nämä hyllyyn muiden iloksi)
     
  20. Griffin

    Griffin

    Viestejä:
    3 914
    Rekisteröitynyt:
    16.10.2016
    Intel on ennenkin yrittänyt näyttiskisaan ja muistan hyvin, miten silloin oli kovat puheet, mutta lopulta homma lässähti pahasti.
    Kunhan Intelin näyttikset ovat testattu vapaasti isojen, luotettavien kolmansien osapuolten toimesta, niin siihen asti ei noita toinna noteerata.
     
  21. Threadripper

    Threadripper

    Viestejä:
    3 810
    Rekisteröitynyt:
    12.12.2016
    Ei nyt ihan noinkaan. Mitä suurimmalle osalle pelikäyttöön tarkoitetun koneen ostajista tulee mieleen Intelin näytönohjaimesta? Integroitu 3D hidastin jolla pyörii CS palikkagrafiikoilla.

    Aika kauan saa kulua aikaa ettei suurin osa ostajista skippaa välittömästi pelikonetta mikäli ainoa näytönohjain on Intel.
     
  22. Lepakomäyrä

    Lepakomäyrä

    Viestejä:
    2 767
    Rekisteröitynyt:
    21.08.2018
    Kyllähän se vähän näinkin, vaatii mainontaa..aivopesua jne että porukan saa ymmärtämään että täältäkin (Inteililtä) saa näykkäreitä.
     
    Threadripper tykkää tästä.
  23. Hannibal

    Hannibal

    Viestejä:
    1 586
    Rekisteröitynyt:
    14.12.2016
    Itse taas luulen että Intel tähyää pääasiassa sinne 1500-3000 euron laskentakorttimarkkinoille ja jättää kotikäyttäjät pikkurahoineen ihmettelemään, mutta jep... kun kattoo renderöintikuvia niin onhan siellä rpg jonneille selkeästi suunnattuja tuotteita, joten Nvidia 2060-2070 amd 5700 hintaluokkaan on jotain tulossa.
     
  24. edup

    edup

    Viestejä:
    2 043
    Rekisteröitynyt:
    17.10.2016
    Tämä olisi omakin veikkaukseni, ja ehkä jopa varovainen toive. Toki kilpailu kuluttajakorttirintamallakin tekisi ihan hyvää, mutta jotenkin ei oma usko riitä siihen että olisivat ensimmäisenä sinne iskemässä.
     
  25. KVahlman

    KVahlman

    Viestejä:
    120
    Rekisteröitynyt:
    11.02.2019
    Ja siitä pitää aloittaa että lyödään tiskiin vähintään RTX 2070 / RX 5700 tason performanssia. Jos tällä hetkellä tulee markkinoille sen alle niin voipi olla melkonen työ saada ketään kiinnostumaan muistakaan tuotteista.

    Kyllähän varmasti NVIDIAakin ostetaan "koska sillä on kovin kortti" vaikka ostettaisiinkin se 2060 koska muuhun ei halua sijoittaa, eli huipputuote vaikuttaa paljon siihen miten brändi nähdään molemmissa päissä.
     
  26. Kaotik

    Kaotik Banhammer Ylläpidon jäsen

    Viestejä:
    9 236
    Rekisteröitynyt:
    14.10.2016
    Intel tähtää "kaikkialle" integroidusta datakeskuksiin, kuten jo ajat sitten sanoivat
     
  27. Nerkoon

    Nerkoon Se ainoa oikea Platinum-jäsen

    Viestejä:
    3 471
    Rekisteröitynyt:
    18.10.2016
    Uskon noihin tehoihin vasta kun joku luotettava puolueeton taho on testannut ne kortit. Intelillä kun on alla aiempi yritys josta tuli vaikuttavista spekseistä huolimatta täysi floppi. Kortti ei pärjännut GPU käytössä AMD:lle / NVidialle edes tappiin ylikellotettuna ja Intel kuoppasi kaikessa hiljaisuudessa sen käyton GPU puolella. Siitä taisi tulla se laskentakortti jota Intel on kapannut jo vuosia.
     
  28. Kaotik

    Kaotik Banhammer Ylläpidon jäsen

    Viestejä:
    9 236
    Rekisteröitynyt:
    14.10.2016
    Larrabeeta tai siihen pohjaavia ei ikinä julkaistu pelikäyttöön eikä niistä käsittääkseni ole edes olemassa mitään pelisuorituskykytestejä. Sitä ulkomuistista demoiltiin pääosin säteenseurannan parissa eikä se x86-ytimiin pohjautuvana ikinä edes ollut ihan perinteinen näytönohjain
     
  29. FlyingAntero

    FlyingAntero ɑ n d r o i d Tukijäsen Team Android

    Viestejä:
    4 007
    Rekisteröitynyt:
    17.10.2016
  30. BlackWolf

    BlackWolf Suomen Michael Jackson

    Viestejä:
    608
    Rekisteröitynyt:
    18.10.2016
    Mitenkäs noi execution unitsit vertautuu computing unitseihin? NVIDIAlla vastaavat lienee Streaming Multiprosessorit. Aika moista jos hyppäys olisi suoraan 64 -> 512. Jos nyt siis teoriaa pallottelee ja perustaa noihin olemassa oleviin Intelin integroituihin. Jotenkin vaikea kuvitella, että yksi firma löisi yhtäkkiä moninkertaisen määrän noita omia laskentayksiköitään kortille, kun toistaiseksi kai on pyöritty jossain karvan alle sadan pinnassa.
     
  31. FlyingAntero

    FlyingAntero ɑ n d r o i d Tukijäsen Team Android

    Viestejä:
    4 007
    Rekisteröitynyt:
    17.10.2016
    Harmi kun Linus ei saanut sitä prototyyppiä toimimaan. Olisi ollut hauska nähdä, millaista suorituskykyä Larrabee-näytönohjain olisi tarjonnut nimenomaan peleissä. Nyt täytyy tyytyä vain niihin simulaattorin tuloksiin, joiden mukaan 25 Larrabee ytimellä @1Ghz olisi saavutettu min 60 FPS F.E.A.R ja Gears of War peleissä (1600x1200). Huhujen mukaan Intelillä olisi ollut tulossa 32-ytiminen kortti jopa vähän yli 2Ghz.
    https://software.intel.com/sites/default/files/m/9/4/9/larrabee_manycore.pdf
    Intelin 512 EU-yksikköä vastaa käsittääkseni AMD:n 64 CU-yksikköä ainakin nykyisten arkkitehtuurien mukaan. Molemmissa 4096 shading unittia.
     
    Hannibal tykkää tästä.
  32. Hannibal

    Hannibal

    Viestejä:
    1 586
    Rekisteröitynyt:
    14.12.2016
    Well se 64 on integroituna CPU:n. AMD:lla taitaa olla 6-11 unittia omissa työpöytäprossissaan ja 64 erillisvegoissa. Eli noin 10-6 kertainen määrä.
    Eli aika tavalla samoissa näyttää tuo Intelin erilliskortti pysyvän, kun on kahdeksankertainen. Eli ihan järkevän kokoinen lisäys. Mutta miten hyvin se skaalautuu jää siis vielä odottamaan vastausta!