TechBBS

Miettimässä tässä vaihtoehtoa stocki wraithille, joka muuten ok, mutta rasituksessa hemmetin kovaääninen eikä jäähdytystehotkaan oikein riitä rasituksessa.
Käytössä siis 3600x, ei kellotteluja autoOC, PBO lisäksi. Ehkä päivitys 4000-sarjaan tai 3700/3800/3900 mikäli hinnat tippuu tai käytettynä.
Jäähyn ulkonäöllä ei väliä, kopan sisään piiloon se menee, mutta hiljaisuus on tärkeää ja hintalaatusuhde toki.
Oleelliset osat:
Asus Prime X570-P
Ballistix Sport LT (8GB x2) DDR4 3200 CL16
AMD Ryzen 5 3600X (tuli 3600:tta halvemmaksi tarjouksen ja pelikoodin myynnin jälkeen)
Kotelona Fractal Design Define R3, eli korkeusvaraa pitäisi speksien mukaan olla 165mm.

Miettinyt seuraavanlaisia vaihtoehtoja tutkimisen jälkeen.

Noctuan NH-U12S, olisi 50 euron tarjouksessa Gigantissa, johon valinta painottumassa. Ainoa kysymys vain ovatko vanhaa varastoa, eivät Gigantin sivuilla listaa AM4-kantaa yhteensopivaksi, vaikka helmikuun 2019 jälkeen Noctua lisännyt AM4-palikat mukaan defaulttina. Pistänyt kyselyä aspaan ja toki on palautusoikeus tai Noctua lähettää palikat kuittia vastaan, lisävaivaa toki.



Mikä noista tai muita parempia ideoita?

Statistiikka

Viestiketjuista
301 140
Viestejä
5 145 659
Jäsenet
81 922
Uusin jäsen
TechDDZ

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom