TechBBS

Rupes niin naurattaan katolla tänään ku kävin modeemin kanssa testaas kuuluvuutta ja nopeuksia ennenku uudet antennit tulee. Huomasi että nykyinen antenni ei pärjää edes modeemin mukana tulleille kaninkorville.

Tässä kuva nykytilanteesta. Macabin antenni katolla entisen asukkaan jäljiltä. Nopeudet max 45/15 ja ka 30/10
RSRP -102 - -110
RSRQ -10
SINR -2

IMG_20170502_200329.jpg

Laitoin viikonloppuna tilaukseen Iskra P-56 tupla antennit kun noita nykyisiä antenneja on vaan yksi ja kuuluvuus heikko.
Kiipesin katolle jatkojohto ja modeemi mukanani. Löin modeemin savupiipun päälle ja virrat päälle. Jo vain sieltä löytyki signaali. Ja löytyki aavistuksen parempi signaali kuin tuolla nykyisellä setupilla. Nopeudet testihetkellä 55/7, yleensä tällä hetkellä 30/10.
RSRP -100
SINR 10

IMG_20170502_200303.jpg

Toin modeemin lopuksi sisälle kun eihän sitä katolle voi jättää. Kokeilin vielä ulkooven edessä ja eteisessä nopeuksia. Tippui 45 lataus ja SINR nollaan. Jätin eteisen ikkunalle modeemin nyt toistaiseksi uusia antenneja odottamaan. Nopeudet vanhaan verrattuna vielä kiitettävät

PS. Varmaan MIMOn piikkiin menee osa latausnopeuksien parannuksesta (?), mutta signaaliarvojen ja varsinkin SINR parantuminen huomasti oli kyllä yllätys.
Toggle Sidebar

Statistiikka

Viestiketjut
163 586
Viestejä
3 047 119
Jäsenet
56 696
Uusin jäsen
Tumes

Hinta.fi

Ylös Bottom