Hakusessa EQ Windows 11

Liittynyt
05.01.2019
Viestejä
269
Tarkoituksena on saada eri peleille erit EQ asetukset ilman, että tarvii asetusta itse vaihtaa. Toimintamalli esim. samaan tyyliin kuin logitech g hubissa tai geforce experiencessä.

Tänne voi myös kirjoitella omia kokemuksia windowssille suunnatuista EQ ohjelmista.
 
FxSound EQ oli pettymys. 9-kaistainen ja presettejä 12. Taajuus alue mitä pystyy säätämään on vain 86Hz - 16kHz. Matalempia taajuuksia ei pysty säätämään.

Equalizer APO näyttää pätevältä. Ominaisuuksia löytyy filteröinnistä preamppiin, 31-kaistaiseen EQ sekä VST pluginit. Valmiita EQ presettejä ei ohjelman mukana tullut. Windows 11 toimiakseen valitsin trouble shooting optionista SFX/EFX.
 
Viimeksi muokattu:
En nyt osaa suositella mitään tiettyä, mutta kiinnostaa silti tietää, että miksi eri peleille ylipäätään pitäisi olla erilaisia taajuuskäyriä?
 
En nyt osaa suositella mitään tiettyä, mutta kiinnostaa silti tietää, että miksi eri peleille ylipäätään pitäisi olla erilaisia taajuuskäyriä?
Miellyttävämmän pelikokemuksen takia. Esim. toisessa pelissä korkeat taajuudet kuulosta karskeilta ja toisessa midit tuntuu hakkaavan liikaa omiin korviin. Riippuu pelistä kuinka paljon ääniin on panostettu.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 080
Viestejä
4 618 178
Jäsenet
75 987
Uusin jäsen
HexenPolizei

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom