Gtx 690 black screen, apua kaivattais

El-Reino69

Cunning Stuntman
Liittynyt
14.12.2016
Viestejä
980
Eli kaivattaisiin ongelmaan apua kun pelailin kyseisellä kortilla gta v niin lyhyen session jälkeen heitti black screenin ilman minkäänlaisia varoituksia ja sen jälkeen kuva on ollut pimeenä kaikista dvi porteista. Valot palaa ja ropelli pyörii mutta kuvaa ei enään tule. Kokeillut ajureiden vaihtoo ja tuntuu ettei mikään auta. Lämmöt oli 79°C molemmilla gpulla kun tämä tapahtui. Jos jollain on tarjota apua niin kiitollinen olisin
:kippis:
 
Tuo on refu kortti ja siinä on 3xdvi ja olisko sitte 1xmini displayport paikka mitä en.ole kokeillu
 
Paska säkä vaan ku tovi sitten hankin sen foorumilta ja heti kyrähtää :D
 
Paska säkä vaan ku tovi sitten hankin sen foorumilta ja heti kyrähtää :D
Oma R280x käyttäyty oudosti. Päädyin putsaamaan tahnat ja pölyt ja tarkistin myös MSI afterburnerilla kellotukset. Alikellotus auttoi, söi liikaa tehoa virtiksestä, epäilen. Mutta hyrrää paremmin ja pienemmällä lämmöllä nyt kun pölyt ja tahnat huollettu.

Lämmöt meni myös lähelle 80astetta mutta ei aina, joskus kone kaatui jo 75 asteessa. Toki kun oli jäänyt ylikellotukset päälle niin lämmöt nousi jo 5min pelin aikana 90 asteeseen. Ei tuosta voi kortti tykätä.
Menee jo hakuammunnaksi mutta myös VRM kortilla voi tehdä temppuja jos lämmöt nousee niissä liikaa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 129
Viestejä
4 619 636
Jäsenet
75 994
Uusin jäsen
vree

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom