Gigantti perustaa Giga Mobiili -operaattorin - liittymämyynti on nyt alkanut

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kaotik
  • Aloitettu Aloitettu
En ainakaa näe mitään syytä hypätä gigantti super hintoihin. Jos hinnat olisi alkanut 6.90€... Mutta kun ei.
 
Tuossa vielä kuva liittymistä jos ei jaksa juttuja lukea.

giga_mobiili.jpg

DNA myynyt 1Gbit/s puhelinliittymää samaan hintaan ku Gigantti 600Mbit/s.
 
Emt mitä meinaat, DNA:lla 12kk mobiilivarmenne leivottu hintoihin, ei tule lisäkulua laskulla siitä.

Jos mobiilivarmenteen laskee pois vaikka sen 2e verran, niin 19,6e/kk 400M 5G:stä kuulostaa diililtä sekin.
Kampanjat ja määräaikaiset alennukset kuitenkin erikseen? Vai miten tätä pitäisi sitten miettiä?
 
Kampanjat ja määräaikaiset alennukset kuitenkin erikseen? Vai miten tätä pitäisi sitten miettiä?
Nii tiedä sit. En osaa sanoa kuinka vaikeasti kansakunta mieltää asiat, tää on vähän ku maitohyllyhomma, aina ompi tarjolla. Liittymissä tarjouksia jatkuvasti, miellän tarjoushinnat normihinnoiksi - Tapaus suomisoffa/masku sohvatarjoukset. :kahvi:
 
Itseäni tosiaan Mobiilivarmenne ei kiinnosta, eikä tuo varsinaista lisäarvoa mulle. Giga Mobiili ei kyllä mitenkään vakuuta minua edes sen pohjalta. Jos siihen liittyisi jotain etuja Gigantissa asioidessani, esim. jokin Giga Mobiili -etu (esim. -5% kaikista ostoksista), niin sitten ehdottomasti. En tiedä rikkoisiko tuollainen lakia.
 
Itseäni tosiaan Mobiilivarmenne ei kiinnosta, eikä tuo varsinaista lisäarvoa mulle. Giga Mobiili ei kyllä mitenkään vakuuta minua edes sen pohjalta. Jos siihen liittyisi jotain etuja Gigantissa asioidessani, esim. jokin Giga Mobiili -etu (esim. -5% kaikista ostoksista), niin sitten ehdottomasti. En tiedä rikkoisiko tuollainen lakia.
Samoilla linjoilla. Olettaisin nykypäivänä sen netin olevan monelle kaikista tärkein asia puhelinliittymässä. WhatsApp ja vastaavat ovat korvanneet usealle puhelut sekä tekstiviestit. Mobiilivarmenne on kiva bonus muttei välttämättömyys. Nettiä ja älypuhelinta taas ”tarvitsee” nykyään arkielämässä melkein kaikkialla.

Jos on käyttäjä, joka käyttää vain nettiä, niin vaikea kyllä perustella tätä Gigaa Moin ylitse. Mikäli koittaa käyttää dataa edes hieman fiksusti (8GB/kk) niin Moilta saa liittymän 15€/kk. Mikäli tarvitsee rajattoman datan niin Moilta saa samaan 22€/kk hintaan neljä kertaa (teoreettisesti) nopeamman kuin Gigalta. Tässä nyt vertauksena siis Moin aito listahinta vs. Gigan ”ensimmäiset 12kk” listahinta. Moista on toistaiseksi sellaiset kokemukset, että listahintojen nousut eivät ole realisoituneet yhtä voimakkaasti jo olemassa oleviin liittymiin (esim. 9€ simmejä ei ymmärtääkseni ole väkisin muutettu 15€/kk simmeiksi). Gigantti todennäköisesti ottaa ns. ”maksimit irti”, joskin tämän toteutuminen nähdään vasta tulevaisuudessa.

Toki Gigalta saa sen 100€ lahjakortin tms. Giganttiin mikä tavallaan tiputtaa kuukausihintaa 8,3€ mutta en kyllä henkilökohtaisesti haluaisi sitoa itseäni määräaikaisiin näissä. Vastaavasti Moin liittymästä voi periaatteessa saada 5% bonusta (22€ liittymälle 1,1€) ja luottokortin tarjoamat cashbackit (esim. Morrow 2%). En ole varma saako Gigaa veloittamaan luottokortilta.
 
eivät ole realisoituneet yhtä voimakkaasti jo olemassa oleviin liittymiin (esim. 9€ simmejä ei ymmärtääkseni ole väkisin muutettu 15€/kk simmeiksi).
Ei ole ei, täällä on kahdella lapsella edelleen 9e/kk -simmit, sis. dataa 6 gt/liittymä. Nopeus riittää hyvin, mutta tuo datamäärä on aika nihkeä tänä päivänä. Wifiä ahkerasti hyödyntämällä kustannukset on silti pysyneet n. 10-15 e/kk/liittymä -tasolla.
 
Jos se myyjä ottaa sen ein vastaan ilman nokan koputusta niin ei siinä sitten mitään, mutta osa on todella ärsyttäviä jankuttajia. Esim. Elisan kaupasta kun kävin noutamassa nykyistä puhelintani, halusi myyjä siihen laittaa jonkun tietoturvan päälle. Ei kiinnostanut tippaakaan muu kuin itse puhelin, sanoin heti alkuun ettei kiinnosta tietoturva eikä mikään muukaan, haluan ihan vain pelkän puhelimen. Rupeaa kertomaan jotain tarinaa kaveristaan jolle kävi ikävästi kun puhelimeen murtauduttiin, että se tietoturva ois kyllä tosi hyvä juttu nyt hei, usko jo. Sitten kun vihdoin tähän hyväksyi ein vastaukseksi tietoturva paskeeseen niin rupesi tyrkyttämään jotain suoratoistopalvelua ja vakuutusta ja sitä sun tätä hohhoijaa ennekuin suostui sen puhelimen oston prosessoimaan.

Ihan suolesta tällaiset kokemukset, vastaavaan vittuiluun ei esim. Verkkiksessä törmää.
Oi prkeleen stana, kuinka voi ärsyttää juurikin tällaiset pakkomyyntiyritykset! Itsellä ikää jo ja jos antaa karvojen kasvaa, se myös näkyy ulospäin... huolimatta meikän ah, niin nuorekkasta virtuaaliolemuksesta! Itse annan kyllä samantien tyrkyttäjän kuulla mihin voi ns. "tarjouksensa" tunkea... kunhan ensin taittelee sen täyteen teräviä kulmia... eikä käytä mitään liukkareita tjms.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
286 605
Viestejä
4 922 262
Jäsenet
79 223
Uusin jäsen
Eerika

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom