Dustin joutui kyberhyökkäyksen kohteeksi

NeliYgönen

Ylläpidon jäsen
Liittynyt
02.07.2020
Viestejä
829
Ruotsalainen tietotekniikkaa ja elektroniikkaa myyvä Dustin ilmoitti viime viikolla joutuneensa kyberhyökkäyksen kohteeksi. Sen jälkeen yhtiö kertoi tutkivansa asiaa intensiivisesti sekä itse että asiantuntijoiden kanssa ja avaavansa järjestelmiään hiljalleen uudestaan. 9.9. julkaistussa tiedotteessa verkkosivujen kerrotaan olevan jälleen auki ja tutkinnan jatkuvan. Dustin kertoo myös pitävänsä yhteyttä asiakkaisiin, joita hyökkäys on mahdollisesti koskenut.

Lähde: Dustin
 
Kai sitten olin uhrina tässä:
1788972020029.png


Incident report PDF-linkki ei toimi...
 
Kai sitten olin uhrina tässä:
1788972020029.png


Incident report PDF-linkki ei toimi...
Uskaltaisikohan päätellä, että tällä kertaa arpa ei osunut omalle kohdalle. Aiemman yleisen tiedotteen murrosta sain, mutta mitään jatkotiedotetta ei ole kuulunut.
EDIT: Äh, spämmikansiostahan tuo löytyi.

Pisteet Dustinille siitä, että infoavat oma-alotteisesti. Itse olen parilta muulta firmalta viime aikoina joutunut kyselemään GDPR-pyynnöllä erikseen, että mitä tietoja murrettiin.
 
Viimeksi muokattu:
Koskeeko Dustinin tietomurto pelkästään yritysasiakkaita vai ovatko myös kuluttaja-asiakkaat tietomurron kohteena?
 
Koskeeko Dustinin tietomurto pelkästään yritysasiakkaita vai ovatko myös kuluttaja-asiakkaat tietomurron kohteena?
Ei ole osunnut silmään uutista että koskisi vain yritysasiakkaita.
Jos mietit onko mitä tietoja joutunut ulkopuolisten käsiin, niin sitä ei kai ole kerrottu,

Mistä epäilit että koskisi vain yritysasiakkaita ?
 
Koskeeko Dustinin tietomurto pelkästään yritysasiakkaita vai ovatko myös kuluttaja-asiakkaat tietomurron kohteena?
Kuluttaja-asiakkaiden kauppa suljettiin jo vuosi sitten, mutta silti kuluttajien data lähti. Se tässä casessa varmaan kaikkien osapuolten kannalta se pahin asia onkin.
 
Itelle tuli nimenomaan yksityismailiin tuo säpo, mutta yrityspuolelle ei mitään (hankintoja tuolta kyllä tehty kummallakin tilillä).
 
Ilmeisesti kovin kaukaa yksityisten asiakkaiden tiedot eivät lähteneet, kun en saanut sähköpostia. Tili ja tilaus tehty 2018 ja salasana resetoitu 2022.
 
En ole yritysasiakas. Ostin tuolta 2x32GB DDR5-kitin kun se vielä myi kuluttajille. Kaikkea muutakin, mutta tuo oli juuri pari kk ennenkuin sulkeutui kuluttajilta - ja muistit on nyt niin kiven alla, että pyytävät niistä yli tonnin nyt (maksoin 200€).
 
Itselle osui myös. Viesti löytyi roskapostien joukosta.

Onneksi oli dedikoitu salasana kyseiseen liikkeeseen, mutta kieltämättä huolettaa mahdolliset luottokortti- ym. tietojen mahdollinen vuotaminen pahoille tahoille.
 
Tietomurto on kohdistunut ainakin Skyportal managed services -portaaliin. Yritysasiakkaat käyttävät tuota Skyportalia ja se näyttäisi olevan yhä saavuttamattomissa... Alkuperäinen tiedote lähti laajalla jakelulla myös entisille kuluttaja-asiakkaille. Skyportalista tiedotettiin erikseen yritysasiakkaita eilen.
 
Löysin sähköpostista Dustin homen tervetuloa asiakkaaksi viestin vuodelta 2021 joten ainakin tunnus on ollut jota muistelin, mutta tästäkään ei tullut viestiä kuten ei Starcartiltakaan.
 
Vieläkään ei taida olla tietoa mitä eksaktia tietoa vuotanut?
 
Fulcrumsec-ryhmä väittää olevansa Dustinin murron tekijä.

Väittävät saaneensa tämän verran dataa:
overview.jpg


Tarkemmin:
overview2.jpg


Eiköhän piakkoin selvinne, onko tämä totta vai ei - monet tahot yrittävät jo varmistaa datasta, onko se aitoa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
317 232
Viestejä
5 383 667
Jäsenet
85 599
Uusin jäsen
Niksutti

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom