Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei ole. Nämä ovat eniten "kökköisiä" jäätelöitä mitä löytyy. Jos haluaa jäätelöä kannattaa ostaa jotain toista merkkiä.Onko näistä mikään syötäväksi kelpaavaa (ei mitään kökköjä seassa, vaan pelkkää jäätelöä)
Meemiä on vaan se että koko on vuosien saatossa puolittunut entisestä mutta silti hinta ei ole tippunut.Onko tää joku meemi?
Meemiä on vaan se että koko on vuosien saatossa puolittunut entisestä mutta silti hinta ei ole tippunut.
Ei ne nyt ihan litraa ollut, mutta puoli taisivat olla jossain kohtaa.Onko heittää tähän dataa?
Ei ne nyt ihan litraa ollut, mutta puoli taisivat olla jossain kohtaa.
Se, kuluttajan kannalta, suurempi ongelma oli että näistä on tehty "premiumia" - varsinkin sen jälkeen kun Ben ja Jerry myivät koko brändin venäjälläkin toimivalle ihqulle Unileverille (joka nyt on splitattu omaksi Magnun Ice Cream Companyksi). B&J:hän ovat yrittäneet ostaa tuota takaisin tuon takia (ja varmaan osittain koska 326 miljoonaa taisi olla "liian halpa" hinta kun Magnum tekee jotain 8 miljardia liikevaihtoa vuodessa, josta B&J on 1,1 miljardia, toki markkinat kasvoivat 4:stä maasta 40:n).
Jätskihän maksoi joskus jotain tyyliin 3.5 euroa ja nyt siitä pyydetään 7:ää normaalisti. Sama hintakaari briteissä, 3.5 punnasta 5,8.
Samaa hinnannousua kuitenkin esim Ainon jäätelöissä, toki on sitten kotimaista. Ingmanilla "kohtuulliset" hinnat vielä, ja tiiliskivet toki asia erikseen. Itse mielelläni ostan näitä tarjouksesta, kyllä ne yleensä kestääkin jonkun aikaa kunhan malttaa olla syömättä purkin kerralla. Epäilen, että näitä kovin moni ei normihintaan osta.Ei ne nyt ihan litraa ollut, mutta puoli taisivat olla jossain kohtaa.
Se, kuluttajan kannalta, suurempi ongelma oli että näistä on tehty "premiumia" - varsinkin sen jälkeen kun Ben ja Jerry myivät koko brändin venäjälläkin toimivalle ihqulle Unileverille (joka nyt on splitattu omaksi Magnun Ice Cream Companyksi). B&J:hän ovat yrittäneet ostaa tuota takaisin tuon takia (ja varmaan osittain koska 326 miljoonaa taisi olla "liian halpa" hinta kun Magnum tekee jotain 8 miljardia liikevaihtoa vuodessa, josta B&J on 1,1 miljardia, toki markkinat kasvoivat 4:stä maasta 40:n).
Jätskihän maksoi joskus jotain tyyliin 3.5 euroa ja nyt siitä pyydetään 7:ää normaalisti. Sama hintakaari briteissä, 3.5 punnasta 5,8.
Läheskään kaikki näistä eivät todellakaan sisällä 465ml kuten olisi selvinnyt jo aloituksesta.Kiitos. Eli oikeasti kokoa on pienennetty suosituimmissa 500 ml -> 465 ml. Sellainen puolitus siellä.
Juu, ovat muutkin haistaneet tämän "myydään vähän kalliilla" markkinan, esim. 3 Kaveria on myös näissä aivan jäätävissä litrahinnoissa.Samaa hinnannousua kuitenkin esim Ainon jäätelöissä, toki on sitten kotimaista. Ingmanilla "kohtuulliset" hinnat vielä, ja tiiliskivet toki asia erikseen. Itse mielelläni ostan näitä tarjouksesta, kyllä ne yleensä kestääkin jonkun aikaa kunhan malttaa olla syömättä purkin kerralla. Epäilen, että näitä kovin moni ei normihintaan osta.
Läheskään kaikki näistä eivät todellakaan sisällä 465ml kuten olisi selvinnyt jo aloituksesta.
Tottakai hieman muokkaavat reseptiä niin saadaan taas myytyä uutuutena ja samalla pienennetään kokoa.Neljä makua, jotka eivät ole 465 ml, ovat uudehkoja jäätelöjä. Niissä on hättöisempi kermamainen osuus päällä. Ne eivät koskaan ole ollutkaan puolta litraa.
On täysin turhaa väittää näidenkään kokojen puolittuneen.
Siis tämä, noi 900ml aino jäätelö jeesustelut vois jättää pois kun niihin on vain vatkattu ilmaa sekaan jotta tilavuus saadaan suuremmaksi.Toki monet 900ml painaa yhtä paljon kuin nämä![]()
Itselle ainakin jäätelön kuuluu olla ilmavaa. Paljon helpompi lusikoida ja sulaa suussa välittömästi.Siis tämä, noi 900ml aino jäätelö jeesustelut vois jättää pois kun niihin on vain vatkattu ilmaa sekaan jotta tilavuus saadaan suuremmaksi.
Jos siitä ilmasta haluaa maksaa niin mikäs siinä. Sehän on se ainesosa jota jokainen jäätelöfirma laittaa omaan jätskiinsä mieluiten.Itselle ainakin jäätelön kuuluu olla ilmavaa. Paljon helpompi lusikoida ja sulaa suussa välittömästi.
Aina voi ostaa kilon taloussokeria ja litran täysmaitoa, jos energiatiheys on tärkeämpi kuin nautinto.
Mulla ollut vastaava taktiikka eli kaksi purkkia varmaa ja yksi kokeiluun ja tällä kaavalla myös tuon saman suklaa-appelsiinin löysin - tällä kertaa ostin kolme niitä kun valikoimasta ei löytynyt mitään uutta kokeiltavaksi. Tältä Fazerinajäden kuuluisi maistua ja B&J jädeksi maltillisesti suklaapaloja, ainoa suklaajäätelö jota olen useammin kuin kerran ostanut (jos Mövenpickin alkuperäistä valkosuklaajädeä ei lasketa, paras jäätelö ikinä).Tullut tavaksi ostaa hyväksi todettu aika normi suklaajätski hipuilla ja vienolla appelsiinisivumaulla Chocolatey Orange Chunk x2 ja sitten kokeilla kolmannella jotain uutta, tällä kertaa joku mangohässäkkä
Onko tälle lähdettä? Minulla on tuntuma että perusjäätelöt, eli litran pahvitiilet, on aina olleet sen puolisen kiloa. Aino, Ingman jne. muovirasialliset on tosiaan pienentyneet, nykyään osa on vain 825 ml, joten niistä on vaikeampi sanoa onko painokin muuttunut.Ylenpalttinen ilman vatkaaminen mukaan on tullut vasta tässä 2000-luvulla, shinkflaation, jne mukana.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.