Kulutusten vertailu on myös vähän haastavaa kun monet ajavat todella lyhyitä pätkiä (minä myös). Nykyinen plugari ceed (2021) menee talvellakin 7km matkan alle 7 kulutuksen (joku 6,8l/100km) kylmänä lähtien,polttis käynnistyy heti, kun taas edellinen Renault Laguna 2 (2003) meni ekan 200000km sen 7,2 ja loput 130000km about 8l/100km kaikessa ajossa. Kylmänä kaupungissa muutamia kilometrejä taatusti vähintään 10l/100km ja varmasti ennemmin sen 12l/100km.
Korkeaa peräkärryä kun vetää niin nykyisellä ceedillä polttoainekulutus on aika jännä. Kolmisen sataa kilsaa toiseen suuntaan akusto tyhjänä ja sitten seuraavana päivänä märässä sama matka toiseen suuntaan peräkärry täyteen lastattuna mutta akku ladattu täyteen.
Aika reilusti saa etua siitä että akkua on käytettävissä hiljaisiin nopeuksiin ja sieltä kiihdyttämisiin vaikka polttis olisi lähes jatkuvasti käytössä. Tuntuu avustavan myös tuolla matkavauhdissa, eli polttista pyöritetään paremmalla hyötysuhteella. Täydellä lastilla pyörittiin 4-5 välillä ja tyhjällä lastilla siellä 7 paikkeilla.