• Live: io-techin pikkujoulu- ja hyväntekeväisyysstriimi tänään alkaen klo 19. Pelataan io-techin toimituksen kesken PUBGia ja tavoitteena saada 10000 euroa täyteen Pelastakaa Lapset ry:n joulukeräykseen! Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>

Apua vian tulkitsemiseen

STANIIX

Tukijäsen
Liittynyt
30.10.2019
Viestejä
131
Terve.
Pitäisi saada tietoa mistä johtuu. Päivitin uuden biosin asus rog strix x670e-f emolevyyn. Jonka jälkeen ei postannut enään. Emolevyssä palaa cpu punainen valo.
Poistin patterin emosta n.20 minuutiksi. Ei auttanut mitään. Koitin bios fb ei auttanut mitään. Kokeilin yhdellä ram tikulla sekään ei auttanut mitään.

Kone toimi bios 1516 päivityksellä. Windows kaatanut muutaman kerran.
Lähtee päälle kyllä. Virtaa tulee kampoihi, näytönohjaimeen ja tuulettimiin. Otin rossun pois ja katsoin emon. Pinnit oli ok ja rossu kans. Joten laitoin uudet tahnat.

Vikahan tuli sillai että pelasin ja sitten ihan yhtäkkiä kone jäätyi täysin ja sammui samantien. Kuulosti pieneltä virtapiikiltä. Mitään palanutta ei näy rossussa.

Pitäisi nyt selvittää että missä vika että voisin pistää osat vaihtoon. Menikö tosiaan emolevy pimeeksi vai antoiko rossu periksi
 
Päivitin uuden biosin asus rog strix x670e-f emolevyyn. Jonka jälkeen ei postannut enään.

Vikahan tuli sillai että pelasin ja sitten ihan yhtäkkiä kone jäätyi täysin ja sammui samantien. Kuulosti pieneltä virtapiikiltä. Mitään palanutta ei näy rossussa.
Niin hajosiko se siis pelatessa vai bios päivityksen jälkeen kun ei enää postannut?
 
Edit.
Ratkaistu.
Uusi emo tilalle ja kone pelannut tähän asti ongelmitta
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
295 839
Viestejä
5 055 874
Jäsenet
80 938
Uusin jäsen
Jormakarhu

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom