- Liittynyt
- 14.10.2016
- Viestejä
- 22 909
![alphacool-eiswolf-2-gpu-aio-rx7000-20230217-1024x683.jpg](https://www.io-tech.fi/wp-content/uploads/2023/02/alphacool-eiswolf-2-gpu-aio-rx7000-20230217-1024x683.jpg)
Kaotik kirjoitti uutisen/artikkelin:
Saksalainen nestejäähdytykseen keskittynyt Alphacool on julkaissut uuden AIO-coolerin sekä AMD:n että NVIDIAn huippumallille. Uudet AIO:t perustuvat tuttuun Eiswolf 2 -pakettiin sovitettuna paitsi yhtiöiden omille referenssimalleille, myös useammalle AIB-mallille.
Näytönohjainten AIO-jäähdyttimet ovat tyypillisesti rakentuneet prosessoripuolen tapaan Asetekin teknologian päälle, mikä on käytännössä tarkoittanut AIO-prosessoriblokkia GPU:lle ja aktiivista ilmajäähdytystä muulle näytönohjaimelle.
Alphacool ei kuitenkaan vieraisiin pöytiin kumartele, vaan käyttää omassa AIO-ratkaisussaan omaa Eisblock Aurora GPX -näytönohjainblokkia, joka peittää perinteisesti koko näytönohjaimen tai ainakin suurimman osan siitä ja hoitaa paitsi GPU:n, myös virransyötön ja muistien jäähdytyksen. Blokki on valmistettu läpinäkyvää pleksikanttaan lukuun ottamatta täysin kromipinnoitetusta kuparista. Kromipinnoitteen kerrotaan olevan sekä kestävämpi että kiiltävämpi kuin perinteisen nikkelipinnoitteen.
![](https://www.io-tech.fi/wp-content/uploads/2023/02/alphacool-eiswolf-2-gpu-aio-rtx4080-20230217.jpg)
Alphacool on tullut tunnetuksi aiemminkin laajennettavista AIO-kierroistaan, eikä uudet Eiswolf 2:t RX 7000- ja RTX 40 -näytönohjaimille tee tähän poikkeusta. Yhtiö on sijoittanut laajentamisen mahdollistavat pikaliittimet keskelle Eisblock GPX Aurora -blokin ja NexXxoS ST30 -jäähdyttimen välillä kulkevia letkuja. Järjestelmän pumppuna toimii näytönohjainblokin kylkeen perinteisen letkuterminaalin sijasta asennettu DC-LT 2 -pumpun sisältävä terminaaliyksikkö. 360 mm:n NexXxoS ST30 -jäähdytin on luonnollisesti täyttä kuparia.
Eiswolf 2 -AIO:n RGB-valaistus pääsee kunnolla oikeuksiinsa kiitos kirkkaan pleksikannen ja kromipinnoitteen. Itse blokin lisäksi ohjattavaa valaistusta löytyy 120 mm:n Aurora Rise -tuulettimista. PWM-ohjatut tuulettimet tarjoavat Zero RPM -tilan (käynnistyy 350 RPM:n nopeudella, max 2500 RPM), maksimissaan 3,17 mmH2O:n staattisen paineen ja 119,8 m3/h:n ilmavirran. Myös pumppuyksiköstä löytyy valaistu logo, mutta se on lukittu AMD:lla punaiseksi ja NVIDIAlla vihreäksi.
Alphacool Eiswolf 2 AIO-coolerit on hinnoiteltu 269,98 euroon yhtiön omassa verkkokaupassa mallista riippumatta. AMD:n puolella saatavilla on versiot Radeon RX 7900 XT:n ja XTX:n referenssimallille, Sapphiren Nitroille sekä ASRockin Taichi- ja Phantom Gaming -malleille. NVIDIAn leirissä GeForce RTX 4090:n Founders Editionille oli olemassa oma versionsa jo aiemmin ja nyt saataville tulevat versiot RTX 4080 FE:lle, Asuksen RTX 4080 Strixeille sekä RTX 4090 Strix- ja TUF-malleille ja vielä MSI:n RTX 4080 Gaming X Triolle ja Suprim X:lle. Kaikki mallit ovat tilattavissa heti, mutta niiden toimitusten odotetaan alkavan vasta 3-4 viikon kuluessa.
Lähde: TechPowerUp, Alphacool
Linkki alkuperäiseen juttuun