- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 9
Telialla garmin fenix 6s 299€, Huom. ei pro versio.
En tiedä toimiiko toikaan ihan niin kuin ajattelet mutta varmaan lähimpänä sitä. Tuossakin muistaakseni se varsinainen EKG-analyysi pitää kyllä erikseen käynnistää kun se vaatii senkin että pitää toisella kädellä tosta kellosta tietyllä tavalla kiinni ja se sitten tallentaa jonkun minuutin sydänkäyrän, jonka se tallentaa ja voi jakaa lääkärille. En tiedä sitten miten toi jatkuva sykemittaus sen rytmihäiriön varsinaisesti tunnistaa vai onko se joku yllättävästä sykepoikkeamasta tehty valistunut arvaus.
Ei ole pakko laittaa kun terveystietoja, mutta kehtaatko laittaa screenshotin jostain episodista? Kinostelee miltä se näyttää Withingsin apista katseltuna.Nyt ollut kello käytössä n. Kuukauden kohta. On helpottanut todella paljon, kun saanut taltioitua noita häiriöitä ja lisälyöntejä ekg mittauksella, on kunnon todisteet nyt siitä. Lääkäritkin uskovat nytten minua, kun noita tuloksia näyttää.
Ambulanssi jouduttu soittamaan parikin kertaa, mutta kohtaus mennyt ohi ennen kuin n. Tunnin päästä lanssi ollut perillä.. Eli silloin ihan normaalia taas näyttänyt.
Eli on tuosta withings scanwatchin ekg:stä oikeasti hyötyä ollut![]()
Tuossa nyt yksi esimerkki mittaus, aika herkkä tuntuu olevan ettei mitään liikettä salli, ja pitää paikallaan istumassa olla. En vielä kertaakaan "hyväksyttyä" tulosta ole saanut seisaaltaan, kun heiluu käsi sen verran kuitenkinEi ole pakko laittaa kun terveystietoja, mutta kehtaatko laittaa screenshotin jostain episodista? Kinostelee miltä se näyttää Withingsin apista katseltuna.
Kyllähän tuosta jo eron tekee, miettinyt yhdelle sukulaiselle tuota kelloa. Lukenut myös maailman foorumeilta että lääkäreille tuo on ollut riittävä näyttö päästä jatkotutkimuksiin.Tuossa nyt yksi esimerkki mittaus, aika herkkä tuntuu olevan ettei mitään liikettä salli, ja pitää paikallaan istumassa olla. En vielä kertaakaan "hyväksyttyä" tulosta ole saanut seisaaltaan, kun heiluu käsi sen verran kuitenkinSanoo selkeästi ettei ole luotettava mittaus.
Eihän tuo yhtä tarkka ole mitä ensihoidon / sairaaloiden kunnon laitteet, mutta eipä sellaista ole mahdollista pitää edes mukana / kotona.
![]()
Kyllähän tuosta jo eron tekee, miettinyt yhdelle sukulaiselle tuota kelloa. Lukenut myös maailman foorumeilta että lääkäreille tuo on ollut riittävä näyttö päästä jatkotutkimuksiin.
Vihdoin, kiitos tiedosta!![]()
Galaxy Watch4 Users Can Enjoy Google Assistant Starting Today
Samsung Electronics and Google jointly built a unified Wear OS platform that creates a seamless connection across Android devices. The platform comes with Google Play, which gives users access to some of the most popular apps and services from Google, including Google Maps, Google Pay, and...www.samsungmobilepress.com
Google Assistant will be available in 10 markets, including Australia, Canada, France, Germany, Ireland, Japan, Taiwan, Korea, The UK and USA. It will, also, support 12 languages, which include Danish, English (American, Canadian, United Kingdom, Australian, Irish), Japanese, Korean, Spanish, French (Canadian, France), and Taiwanese.
Menin omalla kellolla Play Storeen ja siellä odotti päivitys Google Assistanttiin. Latasin sen ja asensin, mutta puhelimen päässä herjasi että Assistantin kieli ei ole tuettuna tässä regionissa. Menin Assistantin asetuksiin ja vaihdoin sieltä English --> English (United States) ja Assistantti lähti pelittämään. Eli toimii myös Suomessa tällä hetkellä.
Eli kellosta Play Store --> My Apps alta ei löydy Assistanttia odottamasta päivitystä?Onkos parviälyllä apuja tai kokemuksia kun:
Mites tästä nyt pääsisi eteenpäin Assistantin enabloinnissa kellossa?
- S21 Ultrassa Google assistant mielestäni toimii (home näppäin pohjassa tai jutellen "hey google")
- Galaxy Watch 4 Classis LTE -kellossa sovelluksissa ei näy Assistant -sovellusta enkä sitä kellon käyttöliittymän Play Storesta löydä
- Puhelimella Play Storessa Assistant -app näyttää, että ei ole yhteensopiva laitteeni kanssa
Itselläkin on ollut Scanwatch (Horizon) muutaman viikon ja olen ollut tyytyväinen. EKG:n lisäksi olen seurannut uniapneaa; hengityskatkokset sekä happipitoisuus.Nyt ollut kello käytössä n. Kuukauden kohta. On helpottanut todella paljon, kun saanut taltioitua noita häiriöitä ja lisälyöntejä ekg mittauksella, on kunnon todisteet nyt siitä. Lääkäritkin uskovat nytten minua, kun noita tuloksia näyttää.
Ambulanssi jouduttu soittamaan parikin kertaa, mutta kohtaus mennyt ohi ennen kuin n. Tunnin päästä lanssi ollut perillä.. Eli silloin ihan normaalia taas näyttänyt.
Eli on tuosta withings scanwatchin ekg:stä oikeasti hyötyä ollut![]()
Kellosta kun menee Play Store -> My Apps ei Assistant sovellusta näy listassa.Eli kellosta Play Store --> My Apps alta ei löydy Assistanttia odottamasta päivitystä?
Oletko kokeillut lähettää sen Play Store -linkin (Assistant - Apps on Google Play) siten, että saat avattua sen kellosta (esim. sähköpostin avulla)? Mitä käy kun klikkaat tuota linkkiä?
Ei tule.tuleeko se Google -sovelluksen kautta sitten?
Jos Google Keep ei toimi niin kokeile vaikka sähköpostia...Oletko kokeillut lähettää sen Play Store -linkin (Assistant - Apps on Google Play) siten, että saat avattua sen kellosta (esim. sähköpostin avulla)? Mitä käy kun klikkaat tuota linkkiä?
Kiitos avusta, Outlook tai Keep -sovellukset kellossa ei osaa avata linkkejä, mutta Gmail-sovelluksen ilmoituksesta linkki aukesi Play Storeen ja pääsin päivittämään Assistant-kellosovelluksen. Sen jälkeen käyttöönotto oli selkeää. Muuta en pysty tarjoamaan kuin virtuaalibissen, foorumicredit nousee siinä ohessaEi tule.
Sinun pitää päästä kellolla sinne Googlen kauppaan, joten kysyn uudestaan:
Jos Google Keep ei toimi niin kokeile vaikka sähköpostia...
Itse kanssa tuli toi 44mm GW 4 BT pistettyä Gigantin Tradein-vaihtotarjouksesta tilaukseen Suunto 5:n seuraajaksi. Hintaa jäi huimat 91e kun antoi ikivanhan kaapissa pölyttyneen LG G Watchin vaihdossa. Alunperin ei Samsungin bloatit ja softasidonnaisuudet oikein napanneet. Ajattelin odotella Pixel Watchia ja muita tulevia WearOS3-kelloja mutta pakko sitä tohon hintaan on testata ja jos ei nappaa niin pistää sitten tarvittaessa myyntiin kun Pixel Watch ja muut kilpailijat tulevat.Tuon hyvän Gigantin tarjouksen siivittämänä tuli itsellekin hankittua GW 4 BT versio. Saas nähdä jääkö itsellä käyttöön vai jatkanko Polar Vantagen käyttöä.
Vähän harmillisesti löytyy aika vähän näitä urheilu- ja älykellon hybridi vaihtoehtoja (Garmin Venu 2s), koska sellainen olisi varmasti itselle paras vaihtoedot. Elämä pyörii sen verran urheilunympärillä että oikeasti tarvitsee urheilukellon tarjoamaa akunkestoa ja dataa, mutta samalla olisi hyötyä älykellon tarjoamisista mahdollisuuksista.
Kaikilla jossa vastaava lataustekniikka ja latauksen kohdassa oleva "rauta" käsittääkseni.Millä kaikilla puhelimilla voi ladata samsung galaxy watch 4 kelloa? Samsungin uusilla toki, mutta toimiiko muiden valmistajien puhelimilla myös?
Käsittääkseni tuo kellon lataus ei toimi kuin Samsungin omilla puhelimilla. Ainakaan oma Huawei Mate 20 Pro ei lataa kelloa, vaikka siitä reverse charging -ominaisuus löytyy. Kellohan ei myöskään lataudu normi qi-laturillakaanMillä kaikilla puhelimilla voi ladata samsung galaxy watch 4 kelloa? Samsungin uusilla toki, mutta toimiiko muiden valmistajien puhelimilla myös?
Voisin väittää, että tuo kellon mukana tuleva pieni johto on kätevämpi kuin ladata puhelimella, jolloin et voi puhelinta käyttää.Ei oikein samsung puhelin houkuttaisi, mutta jos tuon kellon hommaan niin en oikein näe muutakaan keinoa ladata reissussa koska en jaksa kantaa erikseen kellon laturia mukana ja en kuitenkaan muista sitä ottaa mukaan.
Puhelimella lataaminen olisi kätevää.
Tuli ostettua kello tänään kun gigantin kamppiksesta halvalla sai. Kunhan kello saapuu niin pitää selvitellä latausvaihtoehtoja.Voisin väittää, että tuo kellon mukana tuleva pieni johto on kätevämpi kuin ladata puhelimella, jolloin et voi puhelinta käyttää.
Teippaat vaikka jesarilla sen kellon lataus johdon kiinni puhelimen latausjohtoon, niin kulkee mukaan.
Joo, tunnistaa. Kävellessä menee 10min ennen automaattista kävelyharjoitusta ja juostessa 5min. Asetuksista saa valittua tuleeko automaattiharjoituksiin mukaan gps vai ei. Esim itse en halua jokaista koiralenkkiä gps:llä.Tunnistaako tämä watch 4 automaattisesti esim lenkkeilyn? Jos lähden juoksulenkille niin osaako tämä aloittaa itsestään jonkun harjoitustilan ja tallentaa tuon?
Tuohan on hyvä, tajuaako myös lopettaa tallennuksen ja lopettaa lenkin sitten kun se on ohi?Joo, tunnistaa. Kävellessä menee 10min ennen automaattista kävelyharjoitusta ja juostessa 5min. Asetuksista saa valittua tuleeko automaattiharjoituksiin mukaan gps vai ei. Esim itse en halua jokaista koiralenkkiä gps:llä.
Joo tajuaa, kun se automatiikka aloittaa harjoituksen niin kello kysyy haluaako muuttaa harjoituksen manuaaliseksi eli pitää sit itse lopettaa. Jos ei reagoi niin lopettaa automaattisesti kun lopetat harjoituksen. En osaa sanoa missä kaikessa osaa aloittaa automaattisesti, omaa kokemusta vain kävely, juoksu ja pyöräilyTuohan on hyvä, tajuaako myös lopettaa tallennuksen ja lopettaa lenkin sitten kun se on ohi?
Mutta reitistä jää sitten tuon verran matkaa pois?Joo, tunnistaa. Kävellessä menee 10min ennen automaattista kävelyharjoitusta ja juostessa 5min. Asetuksista saa valittua tuleeko automaattiharjoituksiin mukaan gps vai ei. Esim itse en halua jokaista koiralenkkiä gps:llä.
Vai osaako jotenkin takautuvasti ottaa huomioon? Tosin gps ei liene kokoaikaa päällä?Mutta reitistä jää sitten tuon verran matkaa pois?
Tuurista kiinni sattuuko myymälä / myyjä joka ottaa luurin vastaan vaihdossa. Tänään kävin tilaamassa omani ja ei otettu puhelinta, mi band 4 oli backup-vaihtoehtona mukana joten sillä mentiin. Lisätietoja tarjousalueen ketjussa.Samsung Galaxy Watch4 BT älykellosta risut ja ruusut. Minkälainen akunkesto noissa on?
Vois penkoa laatikon pohjalta jonku vanhan luurin ja käydä gigantista ostamassa kyseisen kellon kun saa huokeaan hintaan.
Samsung Galaxy Watch4 BT älykellosta risut ja ruusut. Minkälainen akunkesto noissa on?
Vois penkoa laatikon pohjalta jonku vanhan luurin ja käydä gigantista ostamassa kyseisen kellon kun saa huokeaan hintaan.
jopa parhaiden kellojen sykemittaus on huono salilla, jos syke otetaan ranteesta. Salilla pitäisi melkein aina käytä erillistä sykevyötä, varsinkin jos liikkeessä tarvitaan yhtään käsiä.
Unenseuranta melko huono. Verenhappipitoisuuden mittaus heittelee. Sykkeenmittaus keskinkertainen/huono, huono ainakin kuntosalilla.
Mulla vähän dataa parista päivästä ja vertailukohtana on pari vuotta vanhan Polar Vantage V, joka monella mittarilla 'huippu' urheilukello.Samsung Galaxy Watch4 BT älykellosta risut ja ruusut. Minkälainen akunkesto noissa on?
Vois penkoa laatikon pohjalta jonku vanhan luurin ja käydä gigantista ostamassa kyseisen kellon kun saa huokeaan hintaan.
Eroa on etenkin akun koon ja sen myötä keston sen suhteen. Se kun tuntuu olevan se heikoin asia tämänkin kellon suhteen niin itselle oli aika selvä keissi napata 44mm versio.Miten porukka on nähnyt nämä Samsung Galaxy Watch 4:n koot? Itse tilasin tuon 40mm koon, mutta mietin pitäisikö käydä vielä Gigantissa kysymässä saako sen vaihdettua 44mm kokoon. Käyttö olisi lähinnä juoksulenkeillä GPS tallennukseen ja mahdollisesti musiikinkuunteluun jos tällä pääsisi eroon vihdoin puhelimen mukana kulettelusta. Onko tuo isompi koko parempi vai pärjääkö pienelläkin?
Itse en edes harkinnut pienempää akun keston takia lähinnä, mutta tuo pienempi olisi varmaan näyttänytkin tyhmältä vaikka olenkin aika kukkakeppi ja risuranne.Miten porukka on nähnyt nämä Samsung Galaxy Watch 4:n koot? Itse tilasin tuon 40mm koon, mutta mietin pitäisikö käydä vielä Gigantissa kysymässä saako sen vaihdettua 44mm kokoon. Käyttö olisi lähinnä juoksulenkeillä GPS tallennukseen ja mahdollisesti musiikinkuunteluun jos tällä pääsisi eroon vihdoin puhelimen mukana kulettelusta. Onko tuo isompi koko parempi vai pärjääkö pienelläkin?
Kyllä meitä risuranteita löytyySaa kyllä melkoinen risuranne olla jos 44mm on liian iso, itselle kriteerinä on mahdollismman pitkä akun kesto ja niin että niitä kellon ominaisuuksia käytetään joten mitä isompi akku sen parempi.
Joka päivä tuota joutuu lataamaan, mutta jos vaikka aamulla unohdan ladata niin kestää silti sen seuraavan työpäivän ajan, mutta 48h tuo ei kestä mitenkään päin.
Tuo näköis eroavaisuus johtuu myös osittain tuosta rannekkeen erilaisuudesta. Watch 4 kun olisi toinen ranneke niin näyttäisi samalta kuin Active 2 vakio rannekkeella.Kyllä meitä risuranteita löytyy
Tossa nyt yksi netistä löytynyt kuva, mikä havainnollistaa miksi mun mielestä 44mm voi olla joillekin liian iso. Ei kaikkia varmaan haittaa mutta omasta mielestä ruman näköinen kapeempaan ranteeseen.
No ei mullakaan mikään super iso ranne ole ja koko juuri passeli, tuossa sun watch 4 kuvassa ranneke on turhan löysällä mikä lisää koon tunnettaKyllä meitä risuranteita löytyy
Tossa nyt yksi netistä löytynyt kuva, mikä havainnollistaa miksi mun mielestä 44mm voi olla joillekin liian iso. Ei kaikkia varmaan haittaa mutta omasta mielestä ruman näköinen kapeempaan ranteeseen.
Onneksi kävin heti perjantaina kun tuolta tarjous alueelta bongasin että tällainen kamppis on. Ihmettelin kyllä että miten voi kannattaa Gigantille myydä muutamalla kympillä tuote jonka normi hinta on ~300 € ja vaihdossa saivat jonkun romun tabletin jolla voinee lähinnä heittää vesilintua.Gigantissa oli muuten vedetty GW4 kamppis kiinni jo eilen vaikka nettisivuilla sanottiin että on vielä huomiseen asti, noh asiasta meteliä pitämällä sai vielä tilattua.
Ei saa tabletista hyvitystä kelloa ostettaessa eli pitää viedä vanha älykello jos haluaa sen 100e lisäedun. Nojoo, pointti lienee sama, eipä tuonne mitään kovin kuranttia kamaa ole vaihdossa menossa, itsekin annoin vaihdossa jonkun 4v ikäisen lasten älykellon jonka akku kestää ehkä 30min.Onneksi kävin heti perjantaina kun tuolta tarjous alueelta bongasin että tällainen kamppis on. Ihmettelin kyllä että miten voi kannattaa Gigantille myydä muutamalla kympillä tuote jonka normi hinta on ~300 € ja vaihdossa saivat jonkun romun tabletin jolla voinee lähinnä heittää vesilintua.
Onko sitten vaan katteet normaalistikkin niin järjettömät näissä että itse maksavat kellosta sen 50 € ja myyvä ulos hintaan 300 €?
Onhan näitä tässäkin ketkussa ollut useita jotka ovat saaneet, siellähän se lukee kampanjan säännöissä ihan selkeesti.Ei saa tabletista hyvitystä kelloa ostettaessa
Itse kyllä annoin tabletin vaihdossa kelloon. Jotain mutisivat ensin vastaan, mutta näytin niiden sivuilta että siellä sanotaan että se käy, niin sitten kävi.Ei saa tabletista hyvitystä kelloa ostettaessa eli pitää viedä vanha älykello jos haluaa sen 100e lisäedun. Nojoo, pointti lienee sama, eipä tuonne mitään kovin kuranttia kamaa ole vaihdossa menossa, itsekin annoin vaihdossa jonkun 4v ikäisen lasten älykellon jonka akku kestää ehkä 30min.
Veikkaan että uusi versio GW:stä tulossa ja Samsung haluaa varastosta eroon, eihän tuossa kovin paljon järkeä ole jos reilulla satasella saa ihan bränikän, modernin LTE älykellon esim/multisim kyvykkyydellä.
No oho, itse kysyin samaa ja kaksi eri myyjää sanoi että ei käy, vanha älykello pitää tuoda. Noh samapa tuo, romurautaa kaikki.Itse kyllä annoin tabletin vaihdossa kelloon. Jotain mutisivat ensin vastaan, mutta näytin niiden sivuilta että siellä sanotaan että se käy, niin sitten kävi.