Acer Predator XB271HUA ja valkoiset viivat +hohto

Liittynyt
01.12.2017
Viestejä
63
Näyttö on 27" ja pyörii 144 hertsillä, käytetty ykkösnäyttönä toisen näytön rinnalla noin vuoden ajan, ostettu CDON:sta. Viikko sitten tuli ensimmäistä kertaa valkoiset viivat sekä hohtoa näytön vasempaan yläkulmaan ja lähti ihan koneen/näytön boottauksella. Nyt tuli toista kertaa eikä enää boottimalla tai odottelulla ole lähteneet, ja vaikka lähtisivätkin, epäilen niiden tulevan jälleen uudestaan.

Ongelma ilmenee täysin satunnaisesti, ensimmäisen kerran nettiä selaillessa ja toisen kerran pelejä pelaillessa. Ongelma mitä ilmeisimmin on näytössä eikä koneessa, sillä Display-port-kaapelin poisto tai näytön lähteen vaihto HDMI:hin ei poista viivoja. Olen koittanut vaihtaa resoluutiota, hertsejä, DP:stä HDMI:hin, ottaa kakkosnäyttöä pois, ottaa virtajohtoa pois ja ongelma vain jatkuu.

Onkohan tässä mitään tehtävissä vai pitääkö vaan takuuseen laittaa.

https://i.imgur.com/gy5Qq0S.jpg
https://i.imgur.com/5tHXJXE.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Niin,en tiiä luinko nyt vaan kiireessä mutta oletko kokeillut pelkkää "kakkosnäyttöä"?
Ja jos/kun molemmat kiinni niin tämä näkyy vain ykkösnäytöllä?

Jos molemmat vastaukset kyllä niin sitten onko mahdollista testata näyttöä toisessa vehkeessä niin saisi koneen rautapuolen eliminoitua vikatilanteesta jos sama vika toistuu silloinkin.
 
Kakkosnäytössä ei siis mitään ongelmaa, XB271:ssä molemmilla liitännöillä (HDMI ja Displayport) ongelma persistoi.
 
Okei,yritä kytkeä johonkin toiseen laitteeseen,alkaa omasta mielestä kallistumaan näyttöön:confused:

E: Ootko kattonut muuten näytön asetuksia ettei siellä oo menny mikää pelitila tms päälle joka sekoittaa.
Koska tässä omassa predatorissa "eco" tila tekee tietyillä taustoilla samaa, ei tosin ollenkaan noin pahasti? en tiedä onko tyyppivika vai onko meillä molemmilla jotain vikaa näytössä:D tosin normiasetuksilla kaikki pelittää.
E: tai siis tekee "eco" tilassa samaa mitä tuo kakkoskuvassasi on mutta ei tod noin pahaa.
 
Joo nimenomaan näyttöä itekkin epäilen. Tila on normaalilla ja muutenkin pitäis kaikki olla asetuksista ihan kondiksessa (Imgur). Nyt kun taas parin tunnin päästä ongelmasta avasin koneen ja näytön uudestaan niin ongelma on täysin hävinnyt mutta oletan tuon tulevan takaisin, kun jo aiemminkin palasi.
 
Jeps, kuten arvelinkin, tänään jälleen pienen selailun jälkeen ongelma palasi samanlaisena.
 
Noh, eikun kuvan kera takuuseen :)
 
Vaikuttaa siltä että ongelma liittyy jotenkin virkistystaajuuteen, 24 Hz antaa himmeää valkoista viivaa, ja 165 Hz antaa todella kirkasta. Nyt on cdon:in asiakaspalveluun otettu yhteyttä, saa änäh kuinka kauan menee saada uusi tilalle.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 261
Viestejä
4 623 612
Jäsenet
76 005
Uusin jäsen
Antsa22

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom