BOE esitteli 32″ 8K-näyttöä 120 hertsin virkistystaajuudella ja muita tulevia uutuuksiaan

Kaotik

Banhammer
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
14.10.2016
Viestejä
23 671
boe-cr3000-8k120-20250618.jpg

Suurin osa näyttövalmistajista luottaa tällä hetkellä huippumalleissaan 4K-resoluutioon, vaikka markkinoilta löytyy myös esimerkiksi 5K-näyttöjä sekä ultraleveitä näyttöjä korkeammilla resoluutioilla. Maailman suurimpiin näyttöpaneelivalmistajiin lukeutuva BOE on nyt esitellyt SID Display Week -tapahtumassa 8K-resoluutioon ja ylikin hyppääviä uutuuspaneeleitaan sekä näyttöjään.

BOE on esitellyt uutta 32”-luokan eli 31,5” 8K-paneeliin perustuvaa CR3000-näyttöä. LCD-näyttö yltää natiiviresoluutiollaan 120 hertsin virkistystaajuuteen ja tiputtautumalla 4K-resoluutioon virkistystaajuuden voi nostaa 240 hertsiin. Yhtiön mukaan näytön massatuotannon on tarkoitus alkaa vielä tämän vuoden aikana.

Televisiokäyttöön ensisijaisesti tarkoitetussa 85”-kokoluokassa BOE:lla oli esillä 4K-paneeli RGB-taustavalaistuksella ja ”Frame Sequential Mode” -ominaisuudella, joka synkronoi RGB-taustavalaistuksen kiertävään RGB-sykliin ja eliminoi tarpeen värisuodattimelle ja tarpeen RGB-alipikseleille. Lisäksi yhtiö esitteli miniLED UB Cell 4.0 ADS Pro -paneeleita, joiden kuvanlaadun kehutaan lähentelevän OLED-paneeleita. 4K-resoluutioon ja 165 hertsin virkistystaajuuteen kykenevä paneeli oli käytössä 75″ Health-Care AI -televisiossa, jonka ”All-Scenarios Eye-Safe Technology” lupaa tarjota täydellistä kuvanlaatua katselukulmasta riippumatta ja suojellen samalla katsojien silmiä.

BOE:n tapahtumassa esittelemä katseenseurantaa hyödyntävä, ilman erillislaseja toimiva 3D-näyttö on todennäköisesti vielä hieman kauempana tulevaisuudessa, sillä se perustuu kehitteillä olevaan 16K-resoluution paneeliin. Raportin mukaan se ainakin tässä vaiheessa rajoittuu tuomaan 3-ulotteisia efektejä näyttöpinnan ”päälle”.

Lähde: VideoCardz
 
Triple mode ja 8k240Hz alkaisi olemaan end-game. 8k240Hz, 4k480 ja 1080p960Hz. Olisi kivat moodit niin rauhallisiin-, Action RPG- ja kilpailullisiin peleihin. Tietenkin OLED tai μLED ja RGB-stripe subpixel layout.
 
Frame sequential -mode kuulostaa hyvältä innovaatiolta. Varmasti paneelien valmistuskustannukset pienenevät, kun kolmen alipikselin sijaan tarvitaan vain yksi iso pikseli.
Taajuuskin ehkä nykyään saadaan jo sellaiseksi ettei DLP-projektoreiden "silmää liikuttaessa näet sateenkaaren" -efektiäkään varmaan enää näe käytännössä kukaan(?)
 
Millähän koneella tuo pyörii, muutaman näyttissukupolven(5-10v?) päästä? Niin ja ne kaapelit taas sitten...
 
Frame sequential -mode kuulostaa hyvältä innovaatiolta. Varmasti paneelien valmistuskustannukset pienenevät, kun kolmen alipikselin sijaan tarvitaan vain yksi iso pikseli.
Taajuuskin ehkä nykyään saadaan jo sellaiseksi ettei DLP-projektoreiden "silmää liikuttaessa näet sateenkaaren" -efektiäkään varmaan enää näe käytännössä kukaan(?)
Vähän epäilyttää tuo taajuusasia. Mahtaako ensimmäinen sukupolvi mennä rimaa hipoen.
 
Millähän koneella tuo pyörii, muutaman näyttissukupolven(5-10v?) päästä? Niin ja ne kaapelit taas sitten...
Jos aprikoit millä koneella pelit 8K@120Hz pyörivät, niin pitää vain valita oikea peli ja/tai oikeat grafiikka-asetukset. Tai reilusti feikkifreimejä.
Työpöytäseovelluksilla ei tietenkään ole ongelmia.
Mutta eiköhän tuo liene ensisijaisesti toisenlaiseen käyttöön tarkoitettu.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
279 983
Viestejä
4 813 162
Jäsenet
78 018
Uusin jäsen
jykä2

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom