1.
Jos olet nykyiseeen liittymään tyytyväinen ja sen normaali hinta on edullinen, siis uuden joku määräaikeinen hintatakuu ei juur halvempi ja sen jälkeen paljon kaliimpi. Niin pitäisi keksiä joku suus parempaan.
Jos sinnun nykyisen liikkuvanlajaakaista liittymän nopeus käyttöpaikalla on 200/7,7 Mbit/s niin ei tarvi pohtia onko 600vs 1000, vssn 200/7,7 vs jotain
Sitten mitä ehkä sinulle tarjouttu, niin uusi modeemi, ilmeisesti ulkomodeemi ja asennus, tuo mieleen kotikiinteä 5G liittymän, mutta voi olla jotain muuta. Mutta mobiili kotikiinteissä 5G liittymät ovat eriasia kuin nuo liikkuvat, niissä on parempi laatulupaus joka kohdistuu siihen kyseiseen käyttöpaikkaan. Liikuvassa laajakaistassa ei luvata "mitään" tiettyyn käyttöpaikkaan.
Jos sinulla nyt joku sisämokkula, niin se on perinteisesti ihan paiaksta kiinni millaisia vauhteja saa. Rintsikan ovat vuosiensaatossa rampattu tied millaisiksi, ja pinta , kattomateriaalit laidasta laitaan, ja ikkunoitakin saneerattu. purutkin on voitu ottaa pois, eli sisäkuuluvuus, voi olla ihan mitä vain, ja isosti riippu testipaikaista, eli missä se mokkula on. Ulkomokkula varsinkin 5G aikaan on ihan ehdoton, jos sisällä vähänkään kuluvuus haasteita, ulkomokkula tarvii vähintään sähkön ja käytönnössä virran syöttö on ethernepiuhan yli (POE), eli yksi kaapeli riittää ulos, koska piuhanpituus ei vaikuta (kunahan alla maximin), niin reitin voi miettiä sopivaksi varsin vapaasti, ikkunan välistä ei nyt ole tavoiteltava. rintsikassa reiän tekeminen ei perinteisesti ole ongelma, jos omistus asunton. Vuokra kohteissa toki pitää lupa pyytää. ja voi toki tokkiä syystä tai toisesta.
Mutta selvitä mikä se myytävä tuote oikeasti on, ja jos nyt 200 liittymä vauhdinpuolesta riittää, niin jos sulle tarjoaan aioa kiinteä mobiili 5G liittymää, niin tuskin kannattaa maksaa suuremmasta nimellis nopeudesta, jos hitaampaa halvemmalla tarjolla. Noissa ota nyt giganen tarjousjutuissa miina on siinä että ne on määräaikisa hintatakuita tai sopimuksia, ja sen jälkeen hintapomsahtaa.
Edit:
Aloitukseen (otsikkoon) voisi päivittää että kyse 5G mobiililaajakaistasta. ehkä vähän aloitukseen koota sen kokonais kuvan mistä kyse.
Edit
500€ saa kyllä laaduikkaita ulkomodeemeita, ja muutaman satkun ulkomodeemeitakin on, se sitten paikakkunnasta ja kontakteista kiinni mihin rahaan saa asennuksen, siis mietin ihan sitä nykyisen liittymän pitämistä. Nykyisestä liittymästä kannattaa katsoa mikä sen liittymin nimellisnopeudet on, eli mihin asti liittymän puolesta on paukkuja.
Moodemin mallista myös vähän selviää millainen verkkotuki sillä on, mutta kertomasi perusteella kannattaa kokeilla parempaa paikkaa.